Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Соціальна допомога від НБУ

Шахрайство. «У соцмережах з’являються повідомлення, в яких шахраї стверджують, що Національний банк України нібито проводить благодійну акцію разом із фондом «Твоя опора» – всім українцям виплачується «соціально-індивідуальна виплата», – повідомляє Нацбанк.

Для заповнення заявки на виплату такої допомоги зловмисники пропонують перейти в шахрайський чат-бот.

Щоб уникнути шахрайства Gwara Media рекомендує користуватися інформацією лише з офіційних джерел, не переходити за неперевіреними посиланнями, перевіряти правильність назви сайтів, не вводити реквізити платіжних карток на незнайомих та підозрілих вебсайтах, нікому не повідомляти пін-код до картки, три цифри на звороті картки, коди (одноразові паролі) банків та мобільних операторів.

Володимир Зеленський злякався російської мобілізації

Маніпуляція. Російські ЗМІ поширюють інформацію, що начебто Президент України Володимир Зеленський злякався російської мобілізації. Обгрунтовують пропагандисти це тим, що «у вечірньому зверненні вже третій день поспіль російською просить росіян здаватися, інакше він їх живими вже не відпустить».

У Центрі протидії дезінформації зазначають, що це маніпуляція

Оголошена в росії мобілізація це трагедія для російського народу та визнання недієздатності армії рф, – заявив речник президента Сергій Никифоров. За його словами, оголошена мобілізація – це визнання недієздатності російської професійної армії, яка провалила усі поставлені задачі: «Компенсувати це російська влада, як ми бачимо, збирається насильством і репресіями проти власного народу. Що швидше це припиниться, то менше російських синів вирушить гинути на фронт». 

У Британії в торговому центру український біженець намалював свастику 

Фейк. У соцмережах поширюють відео, на якому нібито охорона торгового центру у Британії змушує Українського біженця прибрати свастику, яку він намалював на підлозі. Таке відео також опублікував на своїй офіційній сторінці у Twitter заступник постійного представника росії при ООН Дмитро Полянський, який неодноразово поширював дезінформацію.  

Утім це відео поширюється в мережі принаймні з грудня 2018 року – тобто ще до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Відповідно, тоді ще не було міграційної кризи. 

Це відео опублікував ізраїльський активіст та правозахисник Хананя Нафтал 23 грудня 2018 року на сторінці у Facebook і додав до нього підпис: «Східний Лондон: чоловіка змусили стерти свастику, яку він намалював на підлозі торгового центру Stratford». 

Якщо історія про свастику, яку намалював український біженець неправдива, то маємо іншу історію, де росіяни розмалювали літерою «Z» Кельнський собор та 1000-літній кафедральний собор в Барселоні. 

У США при вході у метро вивіска з написом про вшанування української хоробрості

Фейк. У фейсбуці поширюють пост із фотографією, на якій нібито зображено вхід до станції метро у США. Напис над входом віддає шану українській хоробрості.

Однак це неправдива інформація. Зворотний пошук за зображенням показав, що фотографія взята з фотостоків, але без напису. Світлина зроблена Хорхе Сальседо, доступна для придбання на сайті dreamstime.com, а також на shutterstock.com. А напис додали за допомогою графічного редактора. 

Українські патріоти ідентифікують себе із Третім рейхом

Фейк. Російські пропагандисти стверджують, що символіка, яку використовують українські військові – нацистська, позаяк на українських танках та самохідках новий тактичний знак – білі хрести, схожі на балкенкройці – це розпізнавальний знак вермахту.

Насправді білі хрести, які з’явилися на українській військовій техніці, не мають нічого спільного із нацистською символікою. Символ збройних сил України є однією із найстаріших геральдичних постатей, походження якого сягає часів римського імператора Костянтина. 

На українських землях білий хрест історично вважається корогвою козацтва. Він зображений, зокрема, на прапорі 1651 року, що зберігається у Стокгольмському музеї. Також рівнокінцевий хрест присутній на прапорі гетьмана Богдана Хмельницького.

Між іншим, в Україні діє заборона на використання символіки тоталітарних режимів.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.