Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Гроші американських платників податків на нові груди депутатки Кіри Рудик

Фейк. 25 грудня у телеграм-каналі Іллі Киви з’явився допис про те, що народна депутатка України, голова політичної партії «Голос» насправді є трансгендером Сергієм та завдячуючи допомозі, що надходить від західних партнерів змогла змінити свою зовнішність, а точніше, збільшити собі груди.

Насправді це фейк.

Той факт, що депутатка є жінкою навіть не потрібно перевіряти, оскільки голова партії «Голос» є Кірою Рудик з народження. Про це написано в біографії депутатки, а також це доводять її фото на сторінці Instagram датовані ще 2012 роком. Тому, такі недолугі коментарі зі сторони російської пропаганди ще раз показує їх неповагу до жінок та ґендерних меншин. 

А тепер щодо фото з Twitter. Автор говорить про те, що Кіра збільшила груди, користуючись коштами, що надійшли від США. Переглянувши фото зі сторінки Instagram нардепки очевидним стає той факт, що на першому знімку не зовсім вдало підібраний ракурс. Для прикладу ось допис з соцмереж Кіри від серпня 2021 року. 

Через відсутність електрики в Україні почали курсувати паровози

Фейк. Пропагандистський телеграм-канал 25 грудня поширив інформацію про те, що у зв’язку з відсутністю електрики українською залізницею почав курсувати паровоз. Як підтвердження додається відео.

Утім, така інформація не відповідає дійсності.

Насправді на відео зображено святковий ретро-поїзд на паровозній тязі. Про це повідомляла Укрзалізниця на сторінці у Facebook.

Ми також перевірили номер паровоза на відео з російських ЗМІ з тим, який курсує Києвом у святкові дні. Перший скрин з відео українських ЗМІ, а другий — з відео, яке розповсюджують пропагандисти. Як бачимо, номери збігаються.

Загалом, в Україні вже не вперше на свята можна проїхатись старовинним паровозом. Такі заходи Укрзалізниця проводила на День святого Валентина, на травневі свята, на новорічні та щороку до Дня залізничника.

Українські біженки відмовляються спати з “неграми” та “кольоровими”

Фейк. 23 грудня пропагандистській телеграм-канал поширив допис з фото, на якому нібито зображена стаття іноземного видання. З фото видно, що у статті йдеться про те, що українські біженки відмовляються спати з темношкірими та представниками ЛГБТ спільноти.

Проте, прочитати дану статтю у вас не вийде.

Фото, що зображене у дописі пропагандистів є сфабриковане. Ми перевірили матеріали, що були опубліковані виданням Vision Times та не знайшли відповідної статті за 24 вересня. 

Ми знайшли статтю з таким фото за 24 березня. У ній розповідається про проблематику торгівлі людьми, в тому числі й ризик для біженців з України.

Перше фото — це оригінальна стаття видання. Друге — робота пропагандистів. Як бачимо, вони не змогли навіть змінити назву статті, яка зазначається в доріжці до сторінки. Також ідентичним залишився і підпис світлини.

Київстар пропонує нову послугу “Дізнавайся про обстріли першим”

Фейк. 25 грудня в одному з пропагандистських тг-каналі опублікували інформацію про те, що український оператор Київстар пропонує нову послугу для своїх користувачів. Так, у текстовому повідомленні зазначається, що за 175 грн на місяць можна під’єднати додаткову функцію та дізнаватися про обстріли першими.

Проте, це фейк.

Насправді такої послуги в оператора не існує. Це можна перевірити на офіційному сайті Київстар.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.