Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Карта-шпаргалка для Байдена
Фейк. Пропагандистські телеграм-канали розповсюджують новину про те, що Байдену малюють шпаргалки з мапою Європи, з натяком на те, що інші країни не є частиною Америки.
Проте, це фейк.
По-перше, немає жодних підтверджень, що цією мапою колись користувався Байден. По-друге, оригінал такої жартівливої мапи має зовсім інший вигляд. На оригінальному зображені немає жодної згадки про Америку натомість вона нагадує Росії про її кордони. Таку карту ще з початку повномасштабного вторгнення РФ публікують користувачі на своїх сторінках у Твіттер.
Порівнявши карту, яку публікують пропагандисти з тією, що поширюється у Твіттер можна помітити різницю у шрифті. Зокрема, для напису «not America», що знаходиться біля назви «Росія», використано інший стиль, а на місці країн Балтії видалили половину фрази. Підписи деяких країн були повністю змінені. Наприклад, на місці, де знаходиться Швеція можна помітити напис «not the USA», «nope» на території Білорусі, «not our concern» на території Польщі.
У Харкові терміново потрібні працівники у ритуальні бюро
Фейк. Російська пропаганда продовжує публікувати інформацію про те, що в Україні через великі бойові втрати не вистачає працівників моргу чи бюро ритуальних послуг.
Цього разу їх пропаганда була націлена на Харків. Російські телеграм-канали розповсюдили інформацію про те, що в Харкові з’явилося багато оголошень про терміновий набір на роботу «збирача ритуальних меблів». Пропагандисти, навіть, знайшли те саме ритуальне бюро, яке розміщувало такі оголошення.
Проте, це виявилось фейком.
Ми знайшли сайт похоронного будинку «Обеліск». І справді, номери, що зазначені на оголошені збігаються з тими, що є на сайті компанії.
Але ми не знайшли жодної інформації про пошук нових співробітників. Тому, звернулися до самого похоронного будинку, скориставшись електронною адресою, що була вказана на офіційному сайті компанії. Нам відповіли, що такого оголошення не давали.
Хлопчик на ім’я Сіпей передав звістку з 2056 року
Фейк. У бот «ПЕРЕВІРКА» почали масово надходити фото хлопчика, на ім’я Сіпей, який нібито прибув з 2056 року та розповідає про жахливі речі, які відбуватимуться у майбутньому.
Ми звернули увагу на те, що ця історія набула широкого розголосу серед російськомовного сегмента Інтернету.
Насправді це фейк.
Фото – це робота британського фотографа Брока Елбанка. Починаючи з 2012 року, він знімає людей, які мають ластовиння. І саме це фото хлопчика можна без проблем знайти на його сторінці.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.