Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Зеленський втік із Києва до Польщі
Фейк. Екснардеп Верховної ради Ілля Ківа, а також ряд російських пропагандистських ресурсів поширили інформацію про те, що президент України Володимир Зеленський нібито втік із Києва і зараз рухається у напрямку польського кордону.
Однак, це брехня. Звертаємо вашу увагу, що повідомлення про «евакуацію», «втечу» Зеленського почали надходити близько десятої ранку 10 жовтня, синхронно з масовим ракетним обстрілом критичної інфраструктури на території України.
Президент України записав відеозвернення з вул.Банкової об 11:02, тим самим, показав, що він знаходиться в Києві.
Також, в цей же день, у Києві, відбулася зустріч Президента України із Послом США Бріджит Брінк і заступником голови дипломатичної місії США Крістофером Смітом.
На ніч вимкніть із розеток абсолютно всю техніку… Може все згоріти
Фейк. Увечері, 11 жовтня, в чат-бот «ПЕРЕВІРКА» почали масово приходити повідомлення наступного змісту:
«На ніч вимкніть із розеток абсолютно всю техніку, починаючи з 23.30. Перемикатимуть на українське живлення, стрибатиме напруга. Може все згоріти Повідомте всіх, кого можете».
Це свого роду «енергетичний» фейк.
Подібне повідомлення почали розсилати з початком повномасштабного вторгнення рф на територію України. Його спростували в Закарпаттяобленерго.
Зазначимо характерні елементи для фейку, які присутні в тексті:
- емоційно забарвлена фраза «може все згоріти», що викликає страх;
- «повідомте всіх, кого можете» – використовують з метою поширення паніки;
- не вказано джерело інформації.
Однак, зауважимо, що в країні дійсно є труднощі з енергопостачанням пов’язані з обстрілами росією критичної інфраструктури країни, і попри фейковість даного повідомлення, рекомендуємо користуватися стабілізатором напруги(оскільки й надалі зберігається високий ризик обстрілів), а також, дотримуватися рекомендацій органів влади щодо необхідності економії електроенергії.
Запорізька АЕС тепер підключена до російської енергосистеми
Фейк. Агентство «РИА Новости» з покликанням на слова так званого «члена головної ради адміністрації Запорізької області» Володимира Рогова повідомило, що Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) під’єднали до енергосистеми рф для забезпечення власних потреб.
Як заявляють окупанти, це пов’язано з тим, що ЗСУ нібито перебили лінію електропередачі, яка йде з підконтрольної Києву території. І через це ЗАЕС відключилася від енергосистеми України.
Утім, це неправда. Саме окупанти своїми ж обстрілами пошкодили підстанцію.
«Сьогодні зранку, 12 жовтня о 08:59, внаслідок ракетного обстрілу російськими військами була пошкоджена підстанція «Дніпровська» у Дніпропетровській області. В результаті аварійно відімкнулася лінія зв’язку 750 кВ ЗАЕС – Дніпровська.
Відтак Запорізька АЕС опинилася повністю знеструмленою. В автоматичному режимі увімкнулись дизель-генератори», – повідомляє Енергоатом.
Країни Євросоюзу терміново евакуювали своїх дипломатів з України
Фейк. Деякі російські ЗМІ поширили інформацію про те, що країни Євросоюзу терміново евакуюють своїх дипломатів з України, що є наслідком масових ракетних ударів росії по об’єктах критичної інфраструктури України.
Однак, це неправда. Жодного подібного офіційного повідомлення про це не було.
Щобільше, про свої наміри залишатися працювати в Україні повідомили посол Великобританії в Україні Мелінда Сіммонс, посол Польщі у Києві Бартош Чихоцький, Надзвичайний та Повноважний Посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен.
Маргарита Симоньян втомилася від війни з Україною
Фейк. У соціальних мережах та Телеграм-каналах поширили «скриншот» twitter-допису головного редактора RT Маргарити Симоньян, де вона нібито засумнівалася в тому, чи варто розпочинати війну в Україні.
Проте це фотофейк.
Детальне його спростування наводять фактчекери Киргизстанського Фонду «Центр Медіа Розвитку».
Також, зазначимо, про те, що Симоньян ані на крок не відступила від своїх пропагандистських антиукраїнських поглядів, свідчать також її дописи у Twitter та Телеграм.
Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.