Фейк про принца Гаррі та хлопчика Романа

Фейк. Хлопчик з опіками, з яким поспілкувався принц Гаррі, отримав їх внаслідок побутової пожежі

Василина Гав'як - 19 Квітня 2025 | 09:17

Після візиту принца Гаррі до України, мережею поширилося відео з логотипом ВВС, в якому повідомляється, що нібито хлопчик з опіками, з яким спілкувався член королівської британської родини, насправді постраждав не від ракетного удару російської армії, а був жертвою побутової пожежі. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

10 квітня 2025 року до України вперше приїхав британський принц Гаррі. Під час свого візиту він побував у реабілітаційному центрі «Superhumans», де поспілкувався з українцями постраждалими від війни. Цього ж дня мережею поширилася відео з логотипом британського мовника ВВС, в якому йдеться, що нібито хлопчик Роман, з яким у центрі поспілкувався британський гість, зазнав опіків не через російську агресію, а через побутову пожежу, влаштовану його матір’ю. До дописів із поширеним відео також був доданий скриншот матеріалу українського медіа «Еспресо».

Зокрема, цю інформацію поширили телеграм-канали: Скептик (архів), Первый Харьковский (архів), Шкварка News (архів), PASHA TODAY (архів), OPKИ ZOV (архів), Украина беZ вариантов (архів).

«Рагулі вирішили розчулити британського принца Гаррі, під час його нещодавнього візиту до Львова. Йому показали дитину, яка нібито постраждала під час бойових дій. Де Львів, а де бойові дії… Журналісти BBC з’ясувати, що хлопчик став жертвою своєї п’яної матері, яка влаштувала вдома пожежу, а не жертвою війни».

на платформах Дзен (архів), livejournal (архів) та користувачами в соцмережі Х: Николай Азаров (архів), 𝔄𝔲𝔡𝔞𝔠𝔢𝔰 𝔣𝔬𝔯𝔱𝔲𝔫𝔞 𝔧𝔲𝔳𝔞𝔱 (архів), Ольга Мох (архів), россиянка (архів):

«BBC: Обпечена дитина, яку познайомили з принцом Гаррі під час його візиту до Львова, виявився жертвою своєї п’яної матері, яка влаштувала вдома пожежу, а не жертвою війни. Ну якщо BBC почали писати правду, то може скоро і про Бучу напишуть?».

Візит прицна Гаррі до України / скриншот

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Аналіз ми розпочали із дослідження «доказів», наведених у публікаціях, які поширили російські пабліки. На офіційних ресурсах новинної служби BBC News медіакомпанії BBC, які представлені розділом на офіційному сайті та сторінках на платформах ХFacebookInstagramTikTok та Youtube, відео чи новини з відповідним контекстом ми не знайшли.

Далі дослідили саме відео. Воно супроводжується фоновою музикою без озвучки та живих фрагментів спілкування, містить графічні елементи, які медіакомпанія BBC використовувала в своїх оригінальних відео ще у 2023 році, зокрема анімацію із текстом «ВВС News» на початку відео, титри з червоною вертикальною лінією з лівої сторони від тексту.

Наразі ж британський мовник для своїх вертикальних відео використовує інше графічне оформлення. Так, зліва на весь кадр накладена напівпрозора червона лінія, формат заголовку та закадрового тексту зовсім інший, а у правому верхньому кутку зазвичай розміщується інформація про джерело відео/фото або ж дату публікації.

З огляду на виявлені ознаки підробки відео, ми звернулися за офіційним коментарем до ВВС. У разі отримання відповіді, додамо її до матеріалу.

Наступним кроком ми вивчили скриншот публікації видання «Еспресо», який фейкороби додали до відео. Оригінальна стаття була опублікована (архів) 20 травня 2024 року.

Тоді трапилася пожежа, в якій постраждав власник будинку 1956 року народження. Жодної згадки про жінку чи дитину в ній немає. 

Наостанок ми переглянули відео зустрічі зі сторінки реабілітаційного центру «Superhumans» принца Гаррі з 10-річним Романом Олексівим, який зазнав 45% опіків тіла через ракетний удар (архів) росіян по Вінниці у 2022 році. Тоді, 14 липня, 7-річний Роман разом з мамою Галиною очікували (архів) на прийом до лікаря. Після ракетного удару по центру міста, 29-річна мама хлопця загинула на місці. Під час спілкування хлопчик розповів (архів) про те, як він отримав своє поранення:

«В ту клініку потрапило дві ракети. Моя мама загинула, але я вижив. Було важко лікуватися, але після того мені ставало з кожним разом легше».

Роман Олексів і принц Гаррі / скриншот публікації "Superhumans"

Отже, інформація про те, що насправді принц Гаррі спілкувався із хлопцем, який став жертвою побутової пожежі, влаштованої нетверезою матір’ю — цинічна брехня російської пропаганди, поширена з метою виправдовування воєнних злочинів армії РФ проти мирних жителів України, які від початку повномасштабного вторгнення гинуть та отримують поранення від обстрілів цивільної інфраструктури.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.