Після низки ударів по територіальних центрах комплектування, зокрема у Харкові та Запоріжжі, мережею поширилося відео, на якому нібито українці радіють атаці по одній із будівель ТЦК. Чому це не так — читайте далі в матеріалі.
Що сталося?
Із 7 липня анонімні групи та користувачі соцмереж, зокрема мережі Х «Vladcoin Putin News» (архів), «Chay Bowes» (архів), «Maimunka News» (архів), а також акаунти в YouTube (1,2) та пропагандистські ресурси (архів) поширили дописи із відео, на якому нібито українці, перебуваючи в закладі громадського харчування, радіють удару безпілотника по будівлі ТЦК.
На самому відео ми бачимо, як відвідувачі спостерігають за тим, що відбувається на великому екрані, а саме — моментом падіння безпілотника на будівлю, що позначена як ТЦК. Після вибуху натовп відвідувачів емоційно реагує, радіючи побаченому:
«В Україні розчарування через примусову мобілізацію стало настільки сильним, що багато українських чоловіків відчувають полегшення, коли центри комплектування — яких звинувачують у затриманнях на вулицях — потрапляють під російські удари», — йдеться в дописі користувача Vladcoin у соцмережі Х.

Відео із таким контекстом поширилося як в російськомовному, так і англомовному сегменті соцмереж Х (архів), Instagram (архів) та TikTok (архів). Окрім того, його було поширено в соцмережі Facebook в’єтнамською мовою (кількість переглядів тут склала майже 240 тисяч переглядів — архів) та індонезійською в YouTube (архів).

«На відео — сцена радісних вигуків великої кількості українців, ніби вони щойно побачили, як їхня команда забила вирішальний гол на Чемпіонаті світу. Насправді ж, це реакція української молоді на те, що в центр військового призову — точніше, в центр з вилову призовників — поцілили з боку Росії», — йдеться в дописі в’єтнамською на сторінці Thanh Niên Miền Đông в Facebook.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми дослідили відео. За зворотним пошуком зображення виявилося, що його вже неодноразово ширили мережею, однак з іншими вставками на екрані. Так, у січні 2025 року, після того, як прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо подав у відставку, це відео поширювали із повідомленнями, що натовп нібито радів такому рішенню канадського посадовця (архів).

Грецький фактчекінговий проект Ellinika Hoaxes спростовував цей фейк, довівши, що відео має ознаки цифрового редагування, а саме — через присутній у кадрі великий екран, те, що на ньому транслюється, легко підробити.
Оригінальне відео насправді не має жодного стосунку до подій 2025 року: ані відставки прем’єр-міністра в Канаді, ані атак по ТЦК в Україні. Це — фрагмент запису із британського пабу, де вболівальники радіють забитому переможному голу збірної Англії над Уельсом під час матчу чемпіонату Євро‑2016, який відбувся 16 червня.

На ньому група вболівальників перебуває у спортивному барі Independence Sports Bar на стадіоні Ashton Gate у Брістолі, про що зокрема свідчить позначка з геолокацією в дописі Charlotte Gay, опублікованому в соцмережі Х (архів).
Двоповерховий спортивний паб розташований у Південній трибуні, має 7‑метрову барну стійку, 15 LED‑екранів, включаючи найбільший внутрішній екран у Західній Англії. На сайті HeadBox можна побачити детальний опис простору, включно з інтерактивною 3D-візуалізацією.

Так, стінна декорація із постерами спортсменів, написами та номерами, барна стійка із розташуванням пивних кранів, полиці з напоями, стеля з круглими вентиляційними елементами — ці деталі свідчать про те, що це саме той бар, який ми бачимо на відео з нібито українцями.
Ба більше, після того, як відео потрапило в мережу, воно стало вірусним і час від часу шириться соцмережами з різними вставками на екрані, зокрема, з демонстрацією аніме (архів), фільмів (1, 2, 3), музичних кліпів (архів), реклами уроків мотоводіння (архів) тощо.

Отже відео, на якому українці нібито радіють ударам по ТЦК, насправді потрапило в мережу ще в 2016 році. Зафільмоване не має жодного стосунку до подій в Україні. Це фрагмент із британського спортивного бару в місті Брістоль, де футбольні вболівальники святкували переможний гол збірної Англії під час матчу Євро‑2016.
Пропагандисти, використавши кадри із моментом реального удару по будівлі ТЦК, підробили зображення на екрані та поширили фейк з метою дискредитації українців, які нібито радіють атакам армії країни-агресора через «сильне розчаруванням примусовою мобілізацією». Насправді ж, у такий спосіб Росія намагається виправдати масовані атаки по ТЦК, які спричинили загибель та поранення людей, а також масштабні руйнування цивільної інфраструктури.