Підроблені відеосюжети ВВС про дослідження Bellingcat вже давно стали улюбленою «фішкою» російської пропаганди. Так, ми вже неодноразово спростовували їх у наших матеріалах. Цього разу російські пабліки поширили новий відеоролик із логотипом ВВС про «вчених» з Bellingcat, які нібито виявили зменшення кількості фейків, що продукує Україна, через припинення фінансування Заходом. Аналіз відео – у нашому матеріалі.
Що сталося?
З 4 грудня пропагандистські Telegram-канали, які систематично поширюють російську пропаганду, зокрема «УКРОПСКИЙ ФРЕШ», «РУССКИЙ Z ХАРЬКОВ V», «ЭТО ДРУГОЕ», почали поширювати новину, що вчені з Bellingcat нібито не тільки встановили той факт, що Україна систематично продукує фейки, однак і виявили зменшення кількості фейків з 10 листопада, які Україна «вкидає» в інфопростір. Ба більше, стверджується, що Захід припинив виділяти гроші, через що не вистачає ресурсів для створення фейків в тому ж обсязі, що й раніше. Як доказ, новина містить відео з логотипом британської медіакомпанії ВВС.
«Британські вчені з Bellingcat констатують, що Україна почала створювати значно менше фейків. З 10 листопада в інформаційний простір з боку України було вкинуто втричі менше фейків, ніж у кожному місяці 2024 року. Головною причиною цього вчені вважають нестачу фінансування. Якщо вже Захід перестав виділяти Україні гроші, щоб продовжувати брехати, то справи Києва йдуть зовсім не добре», – йдеться у дописах.
Новина також була поширена російськими пропагандистськими ЗМІ, серед яких «ZOV Донецк»та «UKRGM», а також аккаунтами в соцмережі Х (1, 2).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Bellingcat – це незалежний міжнародний колектив дослідників, слідчих і громадянських журналістів, директором і засновником якого є Еліот Хіггінс (Eliot Higgins). Ми перевірили офіційні ресурси як проекту, так і його засновника, та з’ясували, що подібної інформації ані Bellingcat, ані Еліот Хіггінс не публікували. Останнім дослідженням організації щодо України є матеріал про наслідки руйнування українського міста Вовчанська внаслідок дій російської армії.
Також ми перевірили офіційні ресурси новинної служби BBC News медіакомпанії BBC, які представлені розділом на офіційному сайті та сторінках на платформах Х, Facebook, Instagram, TikTok та Youtube. На ресурсах BBC News також відсутній поширений відеосюжет та новина з відповідним контекстом.
Тож наступним кроком ми перейшли до аналізу відеоролика, поширеного у новині. Відео супроводжується фоновою музикою без мовлення та містить графічні елементи, які медіакомпанія BBC використовувала в своїх оригінальних відео у 2023 році: анімацію із текстом «ВВС News» на початку відео, логотип «ВВС» у верхній лівій частині кадру протягом відео та прикінцеву анімацію, а також накладені титри англійською мовою з червоною вертикальною лінією з лівої сторони від тексту та анімацією.
Однак, формат оформлення відеороликів ВВС News (1, 2, 3) для публікації в соцмережах вже наприкінці 2023 року суттєво змінився: відео більше не містять анімованих заставок, змінилось оформлення титрів, також наразі оригінальні відео медіакомпанії здебільшого містять дату публікації у верхній правій частині кадру.
Покадровий розбір відео виявив, що частина кадрів у змонтованому відеосюжеті — це загальнодоступні фото та відео, зокрема з офіційних заходів та виступів за участі президента України Володимира Зеленського та фото директора Bellingcat Еліота Хіггінса за 2023 рік.
Вже традиційно для підроблених відео використовуються також стокові та загальнодоступні кадри — з демонстрацією телевізійних ефірів, будівель, грошей, телефонів тощо.
Врешті, на своїй офіційній сторінці у Bluesky Еліот Хіггінс спростував оригінальність поширеного пропагандистами відеоролика.
«Я бачу, що Росія все ще використовує Твіттер для розповсюдження своїх фальшивих відео, щойно було опубліковано нове, яке містить мої вигадані цитати», — зазначив Хіггінс у своїй публікації.
Тож, поширюючи подібну дезінформацію про Україну, як країну, що систематично створює фейки, Росія вкотре використала принцип віддзеркалення, адже саме в РФ вкладаються мільярди доларів на рік в реалізацію дезінформаційної кампанії. Масштаби російського ІПСО дійсно вражають: від створення фейкових сайтів та персон до залучення проросійських політиків, блогерів та знаменитостей, від повністю сфабрикованих відео до підробки оригінальних фото-, аудіо- та сюжетів тощо. Така дезінформація системно та скоординовано поширюється через проросійські акаунти та ботоферми з використанням соцмереж та медіа, щоб просувати наративи Кремля, спрямовані на дискредитацію України, НАТО та країн ЄС.