Протести в Грузії проти припинення процесу євроінтеграції та солідарність українців з грузинським народом, зокрема засудження МЗС України порушень прав людини проти мирних демонстрантів у Тбілісі, стали неабияким тригером для роспропу. Днями у російському інформаційному просторі поширилась новина, що в Україні за оголошенням нібито набирають «активістів для участі в заворушеннях» у Грузії. Що не так із цим оголошенням — у нашому матеріалі.
Що сталося?
6 грудня пропагандистські Telegram-канал «Шкварка News», а також «Укропский фреш» (архів) та «Украина.ру» (архів), які регулярно поширюють російську дезінформацію, опублікували новину про те, що нібито в Україні за оголошенням шукають «міцних хлопців для участі в протестах у Грузії». Про цьому активістам обіцяють оплату 2 тисячі грн на день, проживання та харчування, а також вільний перетин кордону.
«Схожість грузинських протестів із подіями на Майдані вже давно всі помітили. Тепер докази очевидні. Для чого потрібні «міцні» хлопці, всім зрозуміло. І так, цікаво, на Україні воєнний стан, чоловіків за кордон не випускають, а тут чомусь вільний прохід. Кому ж вигідні всі ці протести? Питання риторичне», — пишуть пропагандисти.
Як доказ до новини прикріплений скриншот оголошення однієї з українських платформ для пошуку роботи, а в дописі Telegram-каналу «Шкварка News» також доданий закордонний паспорт українця, який нібито був знайдений у Тбілісі на проспекті Руставелі.
Новина з відповідним контекстом також була поширена в групах російських соцмереж «Вонтакте» та «Одноклассники» (1, 2), на платформі «Dzen.ru» (архів), веб-ресурсі «Антифашист» (архів) тощо. А в телеграм-каналі «Желтые сливы Беларусь» (архів) пропагандисти взагалі заявляють наступне:
«За іронією два дні тому українське МЗС верещало, що Ненька та її громадяни жодним чином не причетні до розгойдування ситуації в Сакартвело. Але докази стверджують зворотне», — йдеться в дописі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми перевірили документ, а саме закордонний паспорт, який пропагандисти представили як доказ та який нібито був знайдений на проспекті Руставелі у Тбілісі. Подібне оголошення дійсно розміщене на сайті безкоштовних оголошень Cenotavr у розділі «Бюро находок».
Однак за зворотнім пошуком зображень ми знайшли оголошення про цей загублений паспорт ще від 29 грудня 2020 року. Насправді загубили його в місті Ужгород на автостанції. Відповідне оголошення ми знайшли в мережі Facebook на сторінці «Автостанції Закарпаття».
Інформація в документі повністю збігається з тим фото паспорту, яке додали пропагандисти у свій допис, попередньо розмістивши оголошення. Ба більше фон, на якому його сфотографовано — ідентичний, з характерною тріщиною зверху над документом.
Наступним кроком, оскільки у дописах пропагандистів був прикріплений скриншот оголошення з сайту для пошуку роботи Work.ua, ми перевірили подібні вакансії на платформі та пересвідчилися, що такого оголошення немає.
Далі ми звернулись за коментарем до пресслужби Work.ua та попросили перевірити, чи публікувалася така вакансія на платформі 30 листопада.
У відповідь на наш запит PR-менеджерка Work.ua Вікторія Білякова повідомила, що подібна вакансія на платформі не розміщувалася:
«Інформація, яка поширюється у зазначених російських телеграм-каналах, є неправдивою. Вакансія «Активіста», про яку йдеться, не розміщувалася на платформі Work.ua 30 листопада чи в будь-який інший день. Тож цей скриншот — фейковий. Керівник відділу модерації Work.ua зазначає, що такі фейки зазвичай створюються за допомогою редагування коду сторінки в браузері. Це дозволяє зловмисникам створити ілюзію, що на сайті опубліковано неправдиву інформацію. Цей підхід є технічно простим, але вводить в оману користувачів».
До того ж, як зауважила Вікторія Білякова, кожна вакансія, яка розміщується на сайті, перевіряється модератором, а оскільки заголовок даної «вакансії» заповнений не за правилами сайту, то ще б на етапі модерації його б відредагували. А через певні стоп-слова, за якими модератори перевіряють оголошення, вакансію з подібним змістом взагалі б не пропустили.
Отже, новина поширена російськими пропагандистами про те, що нібито в Україні за оголошенням шукають активістів для участі в протестах у Грузії є фейком, створеним роспропагандою, щоб дискредитувати українців та українську владу, які висловлюють підтримку грузинському народу. Насправді такого оголошення не розміщувалося, а представлений за доказ закордонний паспорт громадянина України, який нібито знайшли на проспекті Руставелі в столиці Грузії, був загублений ще у 2020 році в місті Ужгород.