Вірусні повідомлення, які періодично «воскресають» у соцмережах чи месенджерах та мають деструктивний вплив на користувачів цифрових платформ, ми регулярно отримуємо в чат-бот «Перевірка». Так, фактчек-редакцією «Ґвара Медіа» вже були спростовувані низка циклічних фейків: про погрози терактів у школах, отруйні парфуми в поштових скриньках, отруєння дітей українським «Тархуном» тощо. Цього разу наші фактчекери зіткнулися із повідомленнями про те, що нібито з 1 червня в Укрзалізниці планують запровадити платні туалети в потягах. Чому це не так та про історію поширення цих повідомлень — далі в матеріалі.
Що сталося?
До чат-боту «Перевірка» надійшов запит з проханням з’ясувати, чи дійсно Укрзалізниця з 1 червня в частині пасажирських потягів запроваджує платні туалети. До запиту прикріплено скриншот анонімного телеграм-каналу «Путч. Русский – нах*й» (архів).

«В Укрзалізниці повний капець. Працівників вже почали попереджати, що з 1 червня у частині пасажирських потягів вирішено запровадити платні туалети. Розраховують, що за півроку таким чином вдасться зібрати 17-18 млн гривень. Ініціатор нововведення – Наглядова Рада «УЗ». Мета — пошук коштів на покриття збитків «УЗ» від залізничних перевезень», — йдеться в дописі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
У повідомленні йдеться про те, що ініціатором такого рішення була Наглядова рада, тож першим кроком ми перевірили офіційні ресурси «Укрзалізниці». На цифрових платформах перевізника, що представлені сайтом, а також сторінками у соцмережах Х та Facebook, жодної інформації щодо цього «нововведення» ми не знайшли. Оскільки у тексті повідомлення не вказується джерело інформації, то його можна автоматично віднести до категорії чуток/пліток.
Дата публікації допису в телеграм-каналі — 19 травня 2021 року, тому наступним кроком ми детальніше дослідили історію поширення цієї «новини». Дійсно, тоді ця інформація активно поширилася соцмережами та месенджерами, зокрема у Facebook (архів) та X (архів) з посиланням на той таки телеграм-канал «Путч».

Тоді на поширення цієї інформації відреагував керівник з комунікацій та маркетингу пасажирського напрямку УЗ Олександр Шевченко. Він спростував (архів) запровадження такої «платної послуги», пожартувавши, що існує ще й оновлена тарифна сітка «додаткових послуг» Укрзалізниці, як то звернення до провідника (50 грн), відкриття вікон (10 грн), вихід з вагону (100 грн) тощо.

Почала ж поширюватися «новина» про тестування платних туалетів Укрзалізницею насправді ще з 2013 року. Так, у квітні-травні про це повідомила низка українських новинних сайтів (1, 2, 3). Йшлося про те, що такі нововведення запроваджуються нібито через звинувачення Державною екологічною інспекцією Укрзалізниці у забрудненні навколишнього середовища фекаліями:
«Екологічна інспекція пригрозила Укрзалізниці Європейським судом у разі, якщо підприємство не прийме радикальних заходів щодо запобігання, або хоча б зменшення забруднення ґрунтового покриву», – йдеться в новині.

«Як відомо, територія землі, на якій лежать шляхи, є власністю Укрзалізниці. І це територія є дуже і дуже забрудненою. Якщо не вжити жодних кардинальних дій, то через кілька років земляний покрив біля шляхів буде не придатний для зростання будь-яких рослин», – цитують ЗМІ нібито працівника ДЕІУ Івана Шпаленка.
Першоджерелом же «новини», на яку посилалися ці ресурси, була публікація на сайті проекту UaReview (архів) від 18 квітня 2013 року.

На сайті проєкту вказано, що він є сатиричним і всі матеріали, котрі розміщені на цій платформі, є повністю вигаданими.

Офіційне спростування від Укрзалізниці
Попри наявні докази фейковості цієї новини, наша редакція звернулася за коментарем до АТ «Укрзалізниця». На запит стосовно поширеної інформації анонімними телеграм-каналами у пресцентрі УЗ нам повідомили, що інформація про тестування платних туалетів у поїздах з 1 червня не відповідає дійсності.

Отже, інформація про те, що з 1 червня в Укрзалізниці запровадять платні туалети насправді є циклічним фейком, який з’явився як сатирична новина ще у 2013 році. Через її поширення свого часу українськими медіа, а також соцмережами та месенджерами, періодично це повідомлення «воскресає», дискредитуючи державного перевізника.