Фактчекери Gwara Media перевірили оголошення з соцмереж, які пропонують отримати 5000 грн від відомих українських компаній за реєстрацію на «їхньому» сайті. Деталі нашого аналізу читайте в статті.

Що сталося? 

Уже звикли, що у бот «ПЕРЕВІРКА» надходить достатньо велика кількість запитів щодо перевірки різних форм надання фінансової допомоги для населення України. Проте, 14 листопада ми отримали збільшену кількість подібних запитів, що ми пов’язуємо з появою «нового виду допомоги». Адже, саме цієї дати ми отримали три види оголошень зроблених наче під копірку про надання допомоги 5000 грн від провідних українських компаній: «Укрпошти», «Нової пошта» та «ПриватБанку»

Колаж Gwara Media

Що ж це за однакова допомога від компаній перевіряли фактчекери Gwara Media.

Аналіз

Почнемо з того, що ці оголошення мають багато загальних рис.

Адреса сайтів

В усіх трьох випадках адреса сайту допомоги, та адреса офіційного сайту компанії ніяк не пов’язані.

Наприклад, офіційний сайт компанії «Укрпошти» має адресу https://ukrposhta.ua/ua, натомість як сторінка з «допомогою» має зовсім інший шлях https://fqb5hw.cn/anKKmUTg/ukrposhta-qll-vb/?_t=1668513547134dyysvb#1668513546466.

Таку саме історію маємо з «Новою поштою». Адреса офіційної сторінки «Нової пошти» https://novaposhta.ua/, а це шлях до сторінки з «допомогою» https://fqb5hw.cn/vLGo7M20/Novaposhta-mx-vi/?_t=1668515354080#1668515353515.

Ну і звісно такі самі справи з «ПриватБанком». Офіційний сайт https://privatbank.ua/ та сайт з «допомогою» https://bbaja.cn/8tle4g1d/novaposhtmv-vixh/?_t=1668513193386rplems1668488413701#1668513192914

Бачимо, що навіть в адресі сайту «допомоги» від «ПриватБанку» присутнє слово novaposhtmv та це вже питання до розробників. Чому саме з адресою банку така недбалість. Та їдемо далі.

«Баги» на сайті

Усі три сайти мають однакові проблеми з непрацюючим меню. Для прикладу, розглянемо сайт, що ніби то належить «Укрпошти», та легко пересвідчитися, що і інші сайти мають ідентичні «баги». Усі три сайти мають неактивні кнопки на сайті

Значок «Укрпошти», який розташований зверху посередині при натисканні повинен переводити на головну сторінку пошти, проте цього не робить. 

Подібна ситуація з кнопкою «Більше» (вона розташована у верхньому лівому куті). Вона НЕ реагує на натискання, що дивно для офіційних сторінок. У сайта «ПриватБанку» не надали змогу, навіть, спробувати перейти до офіційного сайту, тільки неможливість пересуватися по меню.

Скрін з сайту з «допомогою»

А от у сайту «Нової пошти», напроти відсутнє меню, проте є можливість переходу на головний сайт та кнопка онлайн підтримки — звісно ж, жодна з опцій не працює.

Скрін з сайту з «допомогою»

Анкета, яка ні на що не впливає

Далі на всіх трьох сайтах можна помітити анкету, яка складається лише з 4 питань загального характеру. Відповіді жодним чином не впливають на результат. Після «заповнення» анкети, користувачу пропонують обрати декілька подарункових коробок, з яких ви отримаєте «приз». Цей «приз» обов’язково з’являється саме на другій коробці

На цьому моменті з’ясується, що потрібно поширити дану анкету серед друзів через спеціальне посилання і лише тоді можна отримати омріяну допомогу.

Скрін з сайту після отримання «виграшу»

Та можемо, вам запевнити дива не станеться. У даної схеми, навіть відсутні питання, кому і куди саме надавати допомогу.

Відгуки

Останнє, що маємо на сайтах з «допомогою» це відгуки від людей, які нібито отримали допомогу. Звісно, вони лише позитивні. І звісно, з їхніх імен та прізвищ видно, що це «пересічні» українці. Адже в Україні дуже багато: Аманд Мореас, Джуніорів Б’янчессі, Габрієлів Феррейра та Марсіо Антоніо. Також цікаво, що скільки б разів ви не заходили на сайт, коментарі не оновлюються, користувачі не змінюються, та все ж так само надають свій відгук «хвилину тому».

Ну і звісно на офіційних сайтах компаній «Укрпошта», «Нова пошта» та «ПриватБанк» про такий вид «допомоги» нічого не вказано.  

Висновок

Отже, така «допомога» є нічим іншим, як черговою шахрайською схемою. Тож, будь ласка, не допомагайте шахраям, та не ділиться з ними своїми особистими контактами. Бо таким чином, замість отримання допомоги ви просто спрощуєте їхню роботу щодо пошуку реальних акаунтів.

Звертайте увагу на дані про таку «допомогу» на офіційних сайтах компаній, на непрацюючі посилання на сайті, людей, що залишають свої відгуки.

І традиційно, якщо маєте сумніви, то краще надсилайте подібні оголошення нам у @perevir_bot. Адже таким чином ви зекономите не тільки свій час і гроші, але і збережете нервові клітини, які вам точно ще знадобляться.

Над матеріалом працювали: Віктор Шолудько, Юліана Топольник