Пропагандистські телеграм-канали поширили інформацію, що нібито у місті Суми через погіршення епідеміологічної ситуації закрили інфекційні відділення одразу декількох медичних закладів. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з повідомлення від телеграм-каналу «Укропский фреш» (архів) з проханням перевірити, чи справді у лікарнях міста Суми, зокрема, у Центральній міській клінічній лікарні, Обласній клінічній лікарні, Обласному клінічному госпіталі ветеранів війни через погіршення епідситуації зачинили інфекційні відділення. Оголошення з таким змістом набито були опубліковані на сторінках медзакладів у соцмережі. Пов’язують «ситуацію, що склалася» пропагандисти з прибулими в місто «бойовиками ЗСУ, які невідомо чим хворіють».
«Карантин в Сумах набирає оберти — міські лікарні на особливому становищі: «Інфекційне відділення нашої лікарні тимчасово зачинено для відвідування. Просимо вас виключити можливі контакти з пацієнтами. Передача продуктів та інших відправлень здійснюється через медичний персонал», — йдеться в нібито оголошенні Центральної міської лікарні м. Суми, скриншот якого опублікували пропагандистські канали.
Інформацію також поширили такі телеграм-канали, як «VОZМЕЗДИЕ» (архів), «Одесса Zа Победу!» (архів), та вебресурси: «ZOV Харьков» (архів), «Силовой блок» (архів), «Ридер Новости» (архів), «Дзен» (архів).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком, з огляду на те, що до поширених дописів пропагандисти додали скриншоти нібито з офіційних сторінок сумських лікарень в соцмережі Facebook за 15 квітня, ми перевірили дописи кожну з медзакладів: КНП “Центральна міська клінічна лікарня” Сумської міської ради, КНП СОР “Сумська обласна клінічна лікарня”, КНП СОР “Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни”. На жодній зі сторінок оголошень, у яких би йшлося про запровадження карантинних заходів, не опубліковано.
Тоді ми звернулися з офіційним інформаційним запитом до адміністрації Центральної міської клінічної лікарні міста Суми та попросили їх прокоментувати інформацію про запровадження карантинних заходів у їхньому медичному закладі. Дирекція лікарні запевнила, що подібної інформації на їх сторінці немає, а у медзакладі взагалі немає інфекційного відділення.
Після цього ми зателефонували до Сумської обласної клінічної лікарні. Заступник директора з комунікативних зв’язків та роботи з ветеранами Микола Савченко також зазначив, що у їхній лікарні немає інфекційного відділення, а всі інші відділення працюють у штатному режимі.
Медична директорка Сумського обласного клінічного госпіталю ветеранів війни Тетяна Скоробагата в телефонній розмові також наголосила, що у медзакладі немає інфекційного відділення, а публікація про карантинні заходи — фейк.
Наостанок ми зателефонували до Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Заступниця генерального директора з дослідження біологічних факторів Галина Зайцева повідомила, що спалаху захворюваності, про який йдеться в поширеній новині, не фіксувалося. Про закриття інфекційних відділень лікарень також не повідомлялося.
Отже, інформація про спалах епідемії на території міста Суми, як і про закриття інфекційних відділень у згаданих пропагандистами лікарнях, є фейком. Епідеміологічна ситуація в обласному центрі стабільна, а в медзакладах, про які йшлося, взагалі відсутні інфекційні відділення. Подібна дезінформація поширюється російською пропагандою задля того, щоб дискредитувати, як медичну систему України загалом, так і зокрема, медзабезпечення військовослужбовців ЗСУ.