Російська дезінформаційна кампанія продовжує поширювати фейки та маніпулятивні матеріали з метою сформувати викривлений образ України як країни, що нібито зневажає релігійні цінності. Так, мережею поширилась новина про те, що нібито українську церкву перетворили на кафе з пивом та закусками. Чому це не так — у нашому матеріалі.
Що сталося?
30 червня Telegram-канал «Медведь» (архів), який систематично поширює російську пропаганду, та Telegram-канал «Zона приграничья» (архів) опублікували дописи із відео про те, що в Україні церкву перетворили на кафе з пивом та закусками.
«Хохли пробили чергове дно… Церкву перетворили на кафе з пивом і закусками», — йдеться у дописі.

Раніше, наприкінці травня 2025 року, це відео вже поширювалося проросійськими ресурсами, зокрема Telegram-каналом «Тамерлан Руссов Z» (архів) та у соціальній мережі «Вконтакте» групою «Русский Донбас» (архів) із зазначенням, що церквою на відео є Києво-Печерська Лавра.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми проаналізували відео, що представлене як доказ до новини, поширеної пропагандистськими Telegram-каналами. На ньому видно велику залу з інтер’єром характерним для релігійних установ, а саме помітні елементи класичної церковної архітектури: високі склепіння, арки, вітражі, вівтарна частина з релігійними зображеннями тощо. В цьому просторі перебувають люди за столиками та барними стійками. За кадром жіночий голос каже наступне:
«Прийшли в неділю до церкви: на вівтарі люди роблять коктейлі, п’ють пиво, в залі їдять, а нагорі котлети смажать. Чудово».
Дослідивши історію поширення цього відео, ми з’ясували, що у травні цього року паралельно з тим, що окремі російські пабліки писали, що на відео Києво-Печерська Лавра, інші ж Telegram-каналами, такі як «Шейх Тамир» (архів) та «Галина Царёва (официальный)» (архів), поширювали це відео із зазначенням, що на ньому святкують фестиваль пива в церкві Великої Британії.

Тож наступним кроком ми спробували знайти оригінальне відео. Так, на ролику поширеному Тelegram-каналом «Тамерлан Руссов Z» (архів), ми зауважили на ньому копірайт із TikTok аканту.

За ніком «myroslava_my» (архів) ми знайшли оригінальне відео, яке 12 травня 2025 року опублікувала користувачка цієї соцмережі. Про те, що це оригінал відео свідчить та ж сама звукова доріжка, розташування предметів інтер’єру та людей у тому ж самому одязі тощо.

Під опублікованим відео авторка зазначила геолокацію — Mercato Mayfair (архів). Це фуд-хол, розташований у Лондоні, у будівлі колишньої англіканської церкви Святого Марка (St Mark’s Church), який об’єднує десятки фуд-стендів, бари, винний льох, дегустаційні зони та майданчики для культурних подій тощо. Після секуляризації храму (тобто процесу відокремлення церкви від держави) приміщення реконструювали та перетворили на громадський простір.

Зазначається, що заклад зберіг історичну архітектуру: вітражі, вівтар, настінні розписи, що поєднуються з сучасним оформленням гастрономічного ринку.
«Mercato Mayfair» – це гастрономічний центр, розташований у відреставрованій історичній церкві в самому серці модного лондонського району Мейфер. Колись церква Святого Марка, освячена в 1974 році, з того часу перетворилася на найкраще місце для автентичної та екологічно чистої їжі», — йдеться на офіційній сторінці сайту-путівника по цьому району міста.
Отже, поширене пропагандистськими ресурсами відео, на якому нібито йдеться про облаштування кафе, де п’ють пиво та їдять закуски в одній із церков України — це черговий фейк роспропаганди, спрямований не лише на формування хибного уявлення про українське суспільство як таке, що втратило моральні орієнтири, а й на дискредитацію ПЦУ та просування «образу безбожної України» з її релігійною реформою, внаслідок якої під забороною опинилася діяльність російської православної церкви.
Висновок: фейк
Читайте також: Фейк. У Луцьку перетворили будівлю церкви УПЦ МП на пральню