Мережею шириться повідомлення про отруйні пробники парфумів від відомих брендів, які почали кидати в поштові скриньки під приводом «новорічної акції». Дослідивши такі повідомлення та історію їхнього поширення, ми з’ясували, якою є ймовірність того, що ви знайдете їх у своїй поштовій скриньці. Детальніше про це — у матеріалі.
Що сталося
Протягом грудня у @perevir_bot надійшла низка запитів з проханням перевірити, чи дійсно у поштові скриньки українців кидають отруйні пробники парфумів від відомих брендів «під прикриттям новорічної акції».
«Відомо, що достатньо зробити лише декілька вдихів аби це призвело до летального випадку. Зазвичай флакони розсилають під прикриттям «новорічної акції». Будьте пильні та попередьте близьких», — йдеться в таких повідомленнях.
Такі повідомлення поширилися у локальних групах соцмереж у Facebook (1, 2, 3) та Instagram (1, 2), в телеграм-каналах (1, 2, 3) та інших месенджерах.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми проаналізували зміст цих повідомлень.
Головна особливість — усі вони не містять деталей та посилання на джерело інформації, тобто їх можна віднести до категорії пліток та чуток. Переважна більшість таких дописів доповнюються однією з двох ілюстрацій, наведених нижче.
У тексті відсутня конкретика стосовно локації, де саме нібито були зафіксовані випадки, про які йдеться. Так, поширення цих повідомлень було зафіксовано у місцевих чатах та соцмережах Хмельницького, Кропивницького, Чернігова, на Херсонщині тощо.
Оскільки такі попередження у @perevir_bot надходили не лише українською, а й російською мовою, ми дослідили російський інфопростір та з’ясували, що меседжі про отруйні парфуми поширюються і там.
Повідомлення почали масово з’являтися у російських пабліках та соцмережах (1, 2) теж на початку грудня, хоча фіксувалися й раніше протягом цього року (1, 2). Ба більше, як повідомляють російські ЗМІ (архів), вони ширяться від початку так званої СВО, а в їх розповсюдженні пропагандисти вбачають «український слід». Водночас, за інформацією російського проекту “Війна з фейками”, хвиля таких повідомлень фіксувалася ще у 2007 році.
Насправді ж, фейки про те, що у поштові скриньки підкидають отруйні парфуми, почали поширювалися ще з 2001 року, про що йдеться у матеріалі команди фактчекерів американського проекту Snopes.com. Повідомлення про те, що сім жінок померли від того, що понюхали зразки парфумів, які отримали поштою, почали з’являтися після терактів 11 вересня в США.
Такі вірусні повідомлення, набуваючи різних інтерпретацій, чи то про сімох загиблих жінок, чи про підкинуті отруйні парфуми, поширювалися в Ізраїлі, Австралії, Малазії, США (1, 2), Казахстані тощо. Зазвичай розсилались вони електронною поштою чи в смс, у WhatsApp та Viber, через Facebook. При цьому жодного підтвердження про такі випадки виявлено не було.
Так, у 2010 році поширилась версія цього попередження із сенсаційним заголовком «Термінові новини з лікарні Гленіглз», що розповсюдилося електронною поштою, у смс та в дописах соцмережі Facebook від нібито співробітника Gleneagles Hospital Limited.
Зміст повідомлення був наступний:
«Дуже важливо!
ТЕРМІНОВО Новини від Glen Eagles Hospital ТЕРМІНОВО !!!!!
Сім жінок померли після того, як вдихнули безкоштовний зразок парфумів, який їм надіслали поштою. Продукт був отруйний. Якщо ви отримаєте поштою безкоштовні зразки, наприклад лосьйони, духи, підгузки тощо, викиньте їх. Уряд побоюється, що це може бути черговий теракт. Вони не повідомлять про це в новинах, тому що не хочуть створювати паніку чи давати терористам нові ідеї…».
Врешті «новина» поширилася настільки, що лікарня Gleneagles Hospital (Сінгапур) розмістила на своїх офіційних ресурсах застереження:
«Ми розуміємо паніку і містифікацію, яку викликав цей електронний лист, а також потребу громадськості в перевірці та заспокоєнні з боку надійного медичного закладу, такого як наш. Таким чином, ми хотіли б підкреслити, що ми ніколи не приймали і не лікували таких пацієнтів і ніколи не знали про такі випадки. Ми також хотіли б категорично заявити, що цей електронний лист не був надісланий нашою лікарнею та/або жодним з наших співробітників, як теперішніх, так і колишніх», — йшлося в спростуванні медзакладу.
Також там наголосили, що зареєстрована назва компанії — Gleneagles Hospital (Kuala Lumpur) Sdn Bhd, і вона ніколи не була відома як Gleneagles Hospital Limited, як стверджується в електронному листі. Ба більше, такої лікарні взагалі не існує.
Минулого року у США поширилась інформація, в якій стверджувалося, що департамент поліції у Вашингтоні, округ Колумбія, попередив, що сім жінок померли, після вдихання отруйних безкоштовних зразків парфумів, які були надіслані їм поштою.
Після того, як це попередження завірусилося, його було спростовано фактчекерами телеканалу “CBS8”.
Прикметним є те, що у повідомленнях, які циркулюють різними країнами, поширюється одне й те ж саме фото з пробником парфумів, яке ми також отримали в чат-боті (на фото зліва світлина, що поширювалась в 2015 році в Ізраїлі).
Отже, попередження про те, що нібито в поштові скриньки українців підкидають отруйні парфуми, насправді є вірусною історією, що почала ширитися світом понад 20 років тому і в жодній країні не мала підтверджених подібних випадків. Коментуючи поширення таких меседжів в українському інфопросторі в грудні цього року, українські правоохоронці у коментарі ВВС Україна також заперечили цю інформацію та повідомили, що не було зафіксовано жодного випадку отруєння чи смерті від парфумів в Україні.
Тож ми, як і завжди, закликаємо вас бути пильними! Завжди перевіряти інформацію, яку отримуєте, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.