Протести проти українців у Норвегії

Фейк. У Норвегії араби протестували проти українських біженців 

Ілона Жолондієвська - 07 Травня 2025 | 14:15

Дезінформація про те, наскільки Європа втомилася від українських біженців, регулярно просувається російською пропагандою з метою дискредитувати західних партнерів України та підтримку, яку вони надають протягом усього часу, від початку повномасштабного вторгнення РФ. Цього разу мережею поширилась новина про те, що в Норвегії, країні, яка від 24 лютого 2022 року прийняла понад 92 тисячі українських біженців, проти них протестували араби. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося? 

30 квітня Telegram-канал «Медведь» (архів), який систематично ретранслює російську пропаганду, поширив новину зі світлиною, на якій стверджується, що в країні відбулися протести арабів проти українців.

«Ще раз: араби протестують проти хохлов у Норвегії», – йдеться у дописі.

фейк про протести арабів  проти українців

Новину також поширили Telegram-канали «ПисАнина 20/40 (архів)», «ОСОБОЕ МНЕНИЕ (архів)» та анонімні користувачі соцмережі Х (1, 2).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз 

Першим кроком ми пошукали інформацію про акції протесту в Норвегії проти українських біженців протягом квітня 2025 року. Згадок про подібні протести ми не знайшли в жодних офіційних чи респектабельних джерелах, зокрема норвезьких.

Далі ми перевірили зображення, що було додане до поширеної новини. Виявилося, що у дописах пропагандисти використали кавер із відео, опублікованого на YouTube-каналі «Одесский Бродяга» (архів) 18 квітня 2025 року.

фейкове відео про арабів у Норвегії

За допомогою сервісу Google, за зворотним пошуком зображень, з’ясувалось, що на зображенні — учасники мітингу російських мусульман, який відбувся 3 вересня 2017 року в Москві на знак протесту проти переслідування етнічної групи рохінджа в М’янмі.

Фото було зроблене у столиці РФ під час акції протесту та опубліковане (архів) на сайті російського ділового видання «Коммерсантъ».

мітинги мусульман у Москві

Надалі російські ЗМІ (1, 2) неодноразово використовували цю світлину для матеріалів, які стосувалися інших тем, зокрема: «Чому народи Північного Кавказу не хочуть незалежності від Росії».

Про українських біженців у Норвегії

У відео, що було опубліковане на YouTube-каналі «Одесский Бродяга», жодного кадру із протестами чи подіями, які б мали стосунок до події, описаної в поширеній новині, відеоряд не містить. Натомість автор додає скриншот публікації про ходу, що відбулася в лютому 2024 року.

фейк про українських біженців

Це так звана «смолоскипна хода», організована Радою іммігрантів, що проводилась (архів) не проти українських біженців, а проти рішення місцевого муніципалітету Драммена.

Смолоскипна хода в Норвегії 2024 року

У лютому 2024 році муніципальна рада ухвалила рішення, що прийматиме біженців лише з України, мотивуючи це тим, що їх легше інтегрувати. Це рішення було засуджене урядом і опозицією як незаконне та дискримінаційне. У квітні 2024 року Державний адміністратор скасував його, визнавши порушенням Конституції та Закону про рівність і недискримінацію.

У своєму рішенні (архів) Державний адміністратор заявив, що немає фактичних підстав для рішення міської ради Драммена дискримінувати українських біженців та шукачів притулку з інших країн:

«Ми вважаємо, що ця частина рішення стосується прямої дискримінації за національністю, і що дискримінація не має об’єктивної мети».

Отже, повідомлення про те, що в Норвегії араби протестували проти українських біженців – це фейк, мета якого вкотре просунути наратив про втому Європи від України та її громадян. Насправді, фото яке поширилося в новині, було зроблене у Москві в 2017 році під час протестів мусульман. У Норвегії ж смолоскипна хода в лютому 2024 року була організована проти рішення місцевого муніципалітету міста Драммен, яке за кілька місяців визнали недійсним.

Висновок: фейк





Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.