Російська пропаганда продовжує поширювати фейкові історії про «невдячних українців», зокрема тих, які проживають в США. Так, мережею поширилася інформація, нібито у Далласі поліцейські застрелили українського біженця, якого підозрювали в крадіжках під час «антитрампівських» протестів. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
9 квітня у мережі поширилася інформація про те, що в місті Даллас (штат Техас, США) нібито поліція міста під час перехресного вогню застрелила українського біженця, який був підозрюваним у скоєнні крадіжок. Про це йдеться у відео з логотипом USA Today, що додане до дописів, поширених такими телеграм-каналами, як «Медведь» (архів), «Шкварка News», «Республика Одесса» (архів), «Военный обозреватель» (архів) та інші. Також новину опублікували на сайті «ZOV Киев» з російської мережі «Правда» (архів), групи в соцмережах «Вконтакте та «Одноклассники (1, 2), користувачі мережі Facebook (1, 2) тощо.

«Поліція Далласа застрелила українського біженця, підозрюваного у скоєнні кишенькових крадіжок під час протестів проти Трампа. Копи хотіли затримати злодія, але той відкрив вогонь. Вогнем у відповідь його усунули. Але один коп поранений» — повідомляється в новині.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми проаналізували відео з дописів пропагандистів, на якому міститься логотип USA Today, яке є громадсько-політичним видання США. 25-секундний фрагмент відео не має голосової озвучки та живих кадрів, супроводжується лише субтитрами та музикою.

«Поліція Далласа застрелила українського біженця, підозрюваного в кишенькових крадіжках під час протестів проти Трампа. Олександра Малашенка застрелили під час затримання. Поліція прибула до Малашенка, щоб висунути йому звинувачення у вчиненні кишенькових крадіжок під час протестів проти Трампа. Українець відкрив вогонь, поранив поліцейського та був ліквідований вогнем у відповідь», — йдеться у тексті, що супроводжує відео.
Ми перевірили офіційні ресурси медіа USA Today, що представлені сайтом та сторінками у Facebook, Instagram, X та YouTube, однак ані за ключовими словами (Dallas police, Ukrainian refugee, anti-Trump protests, Oleksandr Malashenko), ані за відеорядом новини з відповідним змістом не знайшли.
Прізвище «Malashenko» на сайті медіа згадувалося лише раз у матеріалі за 2014 рік про анексію Криму, де Олексій Малашенко, експерт московського Центру Карнегі дав свій коментар. Про українського біженця Олександра Малашенка в жодному матеріалі видання згадки немає.
На сторінці медіа в соцмережі Facebook остання згадка про поліцію Далласу датується 2024 роком (фото 2).

Щодо вертикальних відео із протестами проти Трампа та його адміністрації: на платформі YouTube ми знайшли лише кадри протестів від 31 березня до Міжнародного дня видимості трансгендерних людей (фото 1), в Instagram протести висвітлювалися теж 31 березня та 5 квітня, проте жодних згадок у дописах та відео (фото 3, 4) про стрілянину в Далласі та українського біженця не було.
Також під час моніторингу ми звернули увагу на відмінності оригінальних роликів від того, що був доданий до дописів пропагандистів. Наприклад, в оригінальних відео вказується геолокація, текст супроводжується блакитною вертикальною лінією, розміщується вище по кадру, відрізняється шрифт тощо.

Наступним кроком ми проаналізували відеоряд, що був використаний у поширеному пропагандистами ролику. Відео не містить кадрів, які можуть бути пов’язані з подією (фото підозрюваного, місце перестрілки тощо), натомість були традиційно використані кадри із загальнодоступних джерел.
Так, у 3D демонстрації нібито перестрілки показано, як поліція стріляє у чоловіка, який стоїть на ґанку будинку. Точна модель цього будинку ще у 2018 році була опублікована (архів) на сайті RIG Models.

Варто зазначити, що у відео справді є кадри з даллаських протестів. Наприклад, архітектурна споруда, яку видно позаду мітингувальників — це історичний перистиль та обеліск на площі Ділі на північній стороні Мейн-стріт у центрі міста.

Також на відео є кадр, на якому видно поліцейський департамент міста та автомобілі з відповідним написом .

Оскільки жодної згадки про інцидент в медіа щодо перестрілки поліцейських Далласу та українського біженця ми не знайшли, то звернулися безпосередньо за коментарем до пресслужби далласької поліції. У відповіді нас запевнили, що про подібні випадки не повідомлялося:
«Я можу підтвердити, що Департамент поліції Далласа не повідомляв про стрілянину з боку офіцера, що відповідає цьому опису», — зазначив прессекретар Корбін Рубінсон.

Отже, інформація про те, що поліцейські міста Даллас під час перестрілки застрелили українського біженця, якого підозрювали в крадіжках, не відповідає дійсності. Насправді, поширене відео з логотипом USA Today є підробкою, а за інформацією далласької поліції, такого випадку не було зафіксовано. Тож поширення цієї дезінформації — це чергова спроба російської пропаганди дискредитувати українських біженців закордоном.