Дискредитація української армії та окремих військових бригад — наратив, який російська пропаганда систематично просуває в своїх дезінформаційних повідомленнях. Так, цього разу пропагандисти поширили новину про те, що нібито в 154-й окремій механізованій бригаді експлуатують водіїв з інвалідністю. Чи дійсно це так — у нашому матеріалі.
Що сталося?
Telegram-канал «Укропский фреш» (архів 1, 2), який, згідно з даними Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ, перебуває на 298-му місці у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації», опублікував із різницею в тиждень дві новини про те, що нібито в 154-й ОМБр ЗСУ «набирають та експлуатують водіїв-інвалідів». За доказ представлені скриншоти дописів із соцмережі Facebook, в яких на фото ми бачимо людей із протезами, нібито військовослужбовців бригади.
«У 154 омбр усі водії, які отримали інвалідність, залишаються в підрозділі і продовжують виконувати свої обов’язки. Судячи з усього, комбриг організував у бригаді окремий підрозділ, що складається з таких людей», — йдеться в дописі пропагандистів.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми знайшли дописи в соцмережі Facebook, скриншоти яких пропагандисти представили за доказ своїх історій, та проаналізували сторінки (1, 2), на яких вони були розміщені.
У дописах не міститься ані згадки про бригаду, ані будь-яких персональних даних того, хто на фото, а сам текст обох публікацій маніпулятивний, зі схожим формулюванням:
«Я водій-інвалід, сьогодні мій 30-й день народження, і ніхто не бажає мені добра!» або
«Я водій-інвалід. Сьогодні мій 28-й день народження. Нікого, хто б сказав мені «З днем народження»
Подібних дописів-клонів, що різняться лише зображенням, на сторінках ми знайшли декілька (архів 1, 2).
Щодо самих сторінок, обидві є анонімними, були створені влітку 2022 року та не мають жодного стосунку чи згадки про 154 ОМБр ЗСУ. На сторінці акаунту Rihcart, де згідно скриншоту з новини пропагандистів, розміщений допис із фото водійки-військовослужбовиці, в блоці про інформацію вказана адреса «London street, London, United Kingdom» та телефон із кодом цієї країни. Водночас у розділі «Прозорість сторінки» зазначено, що керують нею з регіону Індонезії.
Власне, як і сторінкою другого профілю, з якого був зроблений скриншот із нібито водієм бригади Robin new (архів), на якій теж зазначено, що керують нею з індонезійського регіону.
Наповнення обох сторінок — це дописи із нібито фотографіями військових, а насправді зображеннями, що згенеровані штучним інтелектом. Про що свідчать дубльовані риси обличчя та повторювані елементи, розмитий задній фон, аномалії в пропорціях частин тіла та розподілі світла, інші цифрові артефакти. Перевірка у сервісі AI or Not, також показала, що зображення зі сторінок ймовірно згенеровані штучним інтелектом.
Усі тексти та фото, які повторюються на обох сторінках, мають на меті емоційно вплинути на читача: йдеться про прохання підтримати у складний момент, привітати із днем народження, поспівчувати тощо. Такі дописи, як свідчать скриншоти нижче, збирають понад тисячі лайків та десятки коментарів.
Проаналізувавши зображення у новині пропагандистів, наступним кроком ми звернулися за коментарем до 154-ї окремої механізованої бригади, написавши на офіційну сторінку в Facebook. Там нам підтвердили, що поширена новина є фейковою та зазначили, що в бригаді відповідально ставляться до військових і вибору професії для них:
«Якщо людина з протезом захоче доєднатися до захисту України, то їй буде надана посада, де буде зручно працювати і бути корисним своїй команді та державі».
Отже, заяви пропагандистів про те, що в 154-й бригаді нібито експлуатують водіїв з інвалідністю — це фейк, поширений з метою дискредитації української армії та керівництва окремої бригади. Як доказ вигаданої історії, пропагандисти використали зображення з Facebook-сторінок, що жодним чином не пов’язані з зазначеною бригадою, керуються адмінами з Індонезії та поширюють маніпулятивний штучно згенерований контент.
Такий контент створюється для просування анонімних сторінок у соцмережах, які у перспективі можуть стати інструментом поширення шахрайських повідомлень, або ж платформою для пропагандистських публікацій.