Ми вже неодноразово досліджували кейси із просуванням російського наративу про те, що насправді Путін та Росія мають величезну підтримку в світі. Цього разу мережею поширилося відео з логотипом польського медіа «TVP WORLD», в якому стверджується, що 68% поляків нібито вважають не будь-кого, а саме Путіна, найкращим президентом для своєї країни. Кого ж насправді обирають поляки — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
Перед першим туром президентських виборів у Польщі пропагандистські Telegram-канали, які систематично публікують російську пропаганду, зокрема «Медведь», «Шкварка 2.0», «Кот Костян – официальный канал» та інші, поширили відео з логотипом польського міжнародного новинного медіа «TVP WORLD», в якому йдеться про соціальне опитування, проведене напередодні виборів. Як стверджується у титрах до відео, результати опитування нібито показали, що 68% поляків вважають Путіна найкращим президентом для їхньої країни.
«Напередодні виборів у Польщі поляки більше хочуть собі в президенти Путіна, ніж будь-кого», – стверджується у новині.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми перевірили ресурси англомовної польської новинної медіакомпанії «TVP WORLD», які представлені офіційним сайтом, сторінками у соціальних мережах Х, Facebook, Instagram та Youtube. На всіх ресурсах медіакомпанії відсутній як відповідний відеосюжет, так і новини про заявлене соцопитування.
Наступним кроком ми дослідили відео, опубліковані на офіційних сторінках «TVP WORLD», зокрема у соцмережі Instagram, адже саме такий формат має поширений у новині пропагандистів відеоролик. Порівняльний аналіз відео однозначно свідчить про підробку. На це зокрема вказують такі ознаки, як розбіжності в розташуванні логотипу медіа, схожий шрифт, проте з використанням інших ефектів для створення тіні до літер тощо. Також поширене відео не відповідає змістовому наповненню оригінальних відеосюжетів медіакомпанії, які супроводжується прямими включеннями репортерів або живим звуком з місць подій.

Як і в попередніх випадках, для створення фейкового відео пропагандисти використали ілюстраційні кадри, а також загальнодоступні фото- та відеоматеріали. До цього відеоряду були додані титри з неправдивою інформацію та фонова мелодія.

Наостанок, ми перевірили інформацію про соціальні опитування у Польщі, пов’язані з президентськими виборами. Насправді, згідно з останніми актуальними даними, зокрема опитуванням IBRiS для «Polskie Radio 24» та соцопитуванням від Центру дослідження громадської думки CBOS, найбільшу підтримку серед виборців мають два кандидата на посаду президента — мер Варшави Рафал Тшасковський та історик Кароль Навроцький. Ба більше, згідно з соцопитуваннями громадян Польщі, рекордна більшість поляків ставиться негативно до росіян та вважає Росію загрозою для країн НАТО.
Втручання у передвиборчі кампанії інших країн з метою нав’язування проросійської політики стало системною практикою дезінформаційної машини Кремля. Зокрема, міністр цифровізації Кшиштоф Гавковський 6 травня повідомив про безпрецедентні спроби втручання та поширення російської дезінформації:
“Під час нинішніх президентських виборів у Польщі ми стикаємося з безпрецедентною спробою втручання у виборчий процес з боку Росії. Це робиться шляхом поширення дезінформації в поєднанні з гібридними атаками на польську критичну інфраструктуру з метою паралізувати нормальне функціонування держави”, — заявив польський міністр.