Поки триває процес перемовин щодо припинення вогню між Росією та Україною, активну участь в яких бере президент США та представники його адміністрації, фейкороби ширять інформацію, що Дональд Трамп визначився стосовно найкращої кандидатури в президенти України. Так, анонімні телеграм-канали поширили інформацію, що Трамп нібито зробив заяву про те, хто буде найкращим президентом України. Детальний розбір — у матеріалі.
Що сталося?
У чат-бот «Перевірка» надійшло кілька запитів із проханням перевірити, чи дійсно, чинний президент США Дональд Трамп назвав того, хто стане найкращим президентом України.

Дописи з такими повідомленнями були поширені анонімними телеграм-каналами з посиланням на українські та іноземні ЗМІ. Так, нібито видання ВВС Україна повідомило про заяву Трампа, що Порошенко був найкращим президентом:
«Американський президент відкрито підтримує кандидатуру Петра Олексійовича на виборах. Та хоче вести переговори саме з ним», — нібито пише українське ВВС.
В іншому дописі, вже з посиланням на NBC News, повідомляється, що найкращий вибір для України, як заявив Трамп, це Юлія Тимошенко:
«Американський президент відкрито підтримує кандидатуру Юлії Володимирівни на майбутніх виборах. Він наголосив, що саме вона, здатна ефективно вести перемовини».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми перевірили публікації видань, що згадані в дописах — NBC News та ВВС Україна.

Так, після інавгурації Дональда Трампа 20 січня 2025 року, жодної згадки про Юлію Тимошенко у матеріалах видання NBC News ми не знайшли. Останній матеріал, в якому міститься згадка про неї, був опублікований на сайті медіа 6 листопада 2019 року.
Стосовно видання ВВС Україна, то в зазначений період було опубліковано лише один матеріал, в якому одночасно згадуються Порошенко та Трамп, а також Юлія Тимошенко. Він був опублікований 6 березня на сайті та у соцмережах видання.

У статті йдеться про те, як відреагували українські політики на чутки, що вони нібито таємно зустрічалися з високопосадовцями із оточення президента США та обговорювали, чи може Україна провести президентські вибори «до початку всеосяжних мирних переговорів», про що написало видання Politico з посиланням на анонімні джерела.
Так, лідер «Європейської солідарності» Порошенко того ж дня в соцмережі Facebook спростував цю інформацію та заявив, що його команда завжди була та є категорично проти виборів під час війни, вони можливі тільки після припинення вогню і підписання мирної угоди з гарантіями безпеки для України:
«Суть наших розмов з представниками американської сторони завжди зводилася до двох принципів — security first and peace through strength. А саме зброя, розвідка, санкції проти росії, фінансова підтримка, democratic resilience (свобода і демократія), трансатлантична єдність».
Таку ж позицію висловила й лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко. Вона опублікувала допис Facebook, у якому зазначила, що про вибори в Україні, доки триває війна, «не може бути й мови».
Про особисту зустріч із президентом Трампом жоден із політиків не заявляв. Відповідної інформації немає ані в офіційних джерелах, ані на сайтах політичних сил (1, 2).
Наступним кроком ми проаналізували фото, які були використані у поширених дописах.

Спільне фото Порошенка та Трампа було зроблене в Овальному кабінеті під час першої особистої зустрічі 5-го українського президента з Дональдом Трампом у червні 2017 року.
Фото Тимошенко з Трампом поширилось із пародійного акаунту у соцмережі «Х», який публікує зображення з політикинею, створені нейромежею.

На сторінці акаунту @ZUBAZHYNKA в соцмережі Х вказано, що в контент у ньому публікується «виключно з метою пародії, що не пов’язана з політичною партією».

Наостанок, проаналізувавши текстову частину обох повідомлень, ми перевірили активні посилання, які містяться в дописах. Під приводом того, що Трамп нібито запустив голосування для українців, насправді схований клікбейт. Натиснувши на будь-яке з активних посилань, користувач потрапляє на форму подання запиту, щоб приєднатися до анонімних телеграм-каналів.

Отже, повідомлення, які ширяться анонімними телеграм-каналами про те, що Трамп нібито визначився з найкращою кандидатурою у президенти України — це насправді клікбейт, тобто маніпулятивна реклама анонімних телеграм-каналів, що має на меті збільшити кількість підписників.
Ми вкотре застерігаємо від пропозицій приєднуватися до подібних анонімних ресурсів, адже вони не несуть жодної відповідальності за контент, який розміщують, а це може призвести до отримання недостовірної інформації, зламу акаунту, втрати особистих даних тощо.