Фейк. Нацслужба охорони здоров’я Британії попереджає про паразитів-мільярдерів

- 21 Листопада 2025 | 16:34

У листопаді російськими пабліками поширилась новина, що Національна служба охорони здоров’я Великобританії застерігає громадян від економічних паразитів-мільярдерів, таких як Ілон Маск, Джефф Безос і Марк Цукерберг. Ба більше, нацслужба нібито закликає до негайної боротьби з ними за допомогою введення податку на багатство. Аналіз новини – далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

17 листопада Telegram-канали, які систематично публікують російську пропаганду, зокрема «Коза кричала», «Галина Царёва (официальный)», «Шкварка 2.0» та інші, почали поширювати новину про те, що Національна служба охорони здоров’я Великобританії застерігає своїх громадян від мільярдерів, які належать до класу економічних паразитів. Як доказ у новині опубліковане відео, на якому знятий процес розміщення постера з логотипом національної служби охорони здоров’я Великобританії (National Health Service, NHS) та текстовою приміткою «Brixton, London».

««Соціальна реклама» системи охорони здоров’я Великобританії цього разу інформує громадян про шкідників – кліщів, глистів і … мільярдерів (на картинці представлені Ілон Маск, Джефф Безос і Марк Цукерберг). Вони належать до класу економічних паразитів. Йдеться про те, що з появою мільярдерів повсюдно відзначається зростання захворюваності і тому необхідно терміново вживати якихось заходів. Ефективний спосіб боротьби із ними – податок на багатих», — йдеться у дописах.

Скриншоти з Telegram-каналів новини про те, що система охорони здоров'я Великобританії застерігає громадян від паразитів-мільярдерів

Також новину поширили на російських сервісах та користувачі різними мовами у соцмережах, зокрема в Х (1, 2, 3, 4).

Скриншоти з різних джерел новини про те, що система охорони здоров'я Великобританії застерігає громадян від паразитів-мільярдерів

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Спочатку ми проаналізували постер на зображенні із заголовком «Know your parasites» («Знай своїх паразитів»). У правому верхньому куті постера розміщений логотип, який за оформленням відповідає оригінальному логотипу національної служби охорони здоров’я Великобританії «NHS».

Порівняння логотипу на постері з оригінальним логотипом NHS

Під заголовком на постері розташовані три блоки з переліком «паразитів», серед яких «Зовнішні паразити – кліщі», «Внутрішні паразити – черв’яки» та «Економічні паразити – мільярдери». Блок з мільярдерами супроводжується рекомендацією «видалити за допомогою податку на багатство», а у нижній частині постера міститься текст: «Негайна протидія має вирішальне значення для наших громад».

Наступним кроком ми перейшли до перевірки інформації на ресурсах (1, 2, 3, 4) Національної служби охорони здоров’я Великобританії. Очікувано, жодних відповідних зображень чи згадок про економічних «паразитів–мільярдерів» ми не виявили. Ба більше, в процесі пошуку інформації про розміщення в Англії постерів «Know your parasites» з логотипом «NHS» ми виявили, що подібні постери вже були розміщені (1, 2, 3, 4) в різних локаціях Лондона раніше, у березні 2025 року.

Скриншоти з соцмереж постерів «Know your parasites» з логотипом «NHS»

Однак служба охорони здоров’я Великобританії немає жодного стосунку до їхньої появи. Насправді, постери та листівки були створені та розміщені у Лондоні британською групою активістів Everyone Hates ElonВсі ненавидять Ілона»), яка виникла на початку 2025 року. Інформація про діяльність групи, включно з зображеннями матеріалів (банери, постери, листівки, наліпки тощо) систематично публікується на сторінках групи в соцмережах. Зокрема, опубліковане у новині відео з приміткою «очевидна пародія» було розміщено на сторінках Everyone Hates Elon (1, 2, 3) 16 та 17 листопада.

Скриншоти публікацій з постером "Знай своїх паразитів" на сторінках активістів «Everyone Hates Elon»

Отже, Національна служба охорони здоров’я Великої Британії не створювала жодної соціальної реклами про «паразитів-мільярдерів». Постер, про який писали пропагандистські ресурси, насправді був розроблений і розміщений у Лондоні активістською групою Everyone Hates Elon у межах їхньої кампанії, спрямованої проти Ілона Маска.

Висновок: фейк

Читайте також: Маніпуляція. Відео, на якому міністерка внутрішніх справ Великобританії Махмуд погрожує учасникам мітингу в Лондоні

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.
Новий логотип Gwara
Загальна інформація

На цій сторінці Ви можете керувати своєю згодою на використання файлів cookie. Сookie — це невеликі текстові файли, які зберігаються у Вашому браузері. Вони допомагають нам забезпечити роботу основних функцій сайту та покращити його зміст. Для отримання повної інформації, будь ласка, ознайомтеся з нашою Політикою конфіденційності та Політикою cookie.