Маніпуляція. Сирійські ЗМІ цензурували фото очільниці МЗС Німеччини Анналени Бербок

Ольга Яковлева - 13 Січня 2025 | 10:20

Візит очільниці міністерства закордонних справ Німеччини Анналени Бербок та її французького колеги Жан-Ноеля Барро до Дамаску, де вони зустрілись із лідером нової сирійської адміністрації Ахмадом аш-Шараа, викликав широкий резонанс у ЗМІ та соціальних мережах. Зокрема, з’явилися повідомлення про те, що нібито близькі до влади сирійські ЗМІ цензурували фото із німецькою міністеркою. Чи так це — у нашому матеріалі. 

Що сталося

Після візиту міністерки закордонних справ Німеччини Анналени Бербок у Дамаск 3 січня, де вона та міністр Європи та закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро зустрілися із членами перехідного уряду Сирії, зокрема із очільником нової сирійської адміністрації Ахмадом аш-Шараа, лідером ісламістського повстанського угруповання “Хаят Тахрір аш-Шам” (ХТШ), користувачами соцмережі Х (1, 2, 3, 4, 5) почали ширитися фото, на якому фігура пані Бербок частково або повністю розмита. 

Так, акаунти соцмережі X (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) масово поширили скриншоти матеріалів німецького медіа ntv із заголовком «Канал сирійського керівництва робить Бербок невпізнаваною на фотографіях» та таблоїду BILD «Сирійські ісламісти цензурують фото Бербок».


Новину про те, що нібито сирійські новинні канали, наближені до влади, опублікували заблюрені фото Анналени Бербок, підхопили та поширили в своїх соцмережах редакції міжнародних російських медіа, зокрема таких як RTVI US та RT_India, телеграм-канал BILD на русском (архів), а також пропагандистські телеграм-канали: «Шейх Тамир» (архів), «Медведь» (архів) тощо.


«Цензуровані зображення змушують замислитися над тим, наскільки ісламістськими насправді є нові сирійські правителі, попри їхні спроби представити себе на міжнародному рівні як поміркованих і толерантних», — йдеться в публікації телеграм-каналу BILD.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Перш за все, ми перевірили фотозвіти із зустрічі Анналени Бербок та Жан-Ноеля Барро з лідером нової сирійської адміністрації Ахмадом аш-Шараа в офіційних джерелах, зокрема таких, як канал Міністерства закордонних справ Сирії в соцмережі X.

У дописі сирійського МЗС від 3 січня немає жодних ознак цензурування фото із цієї зустрічі, як і в дописі про візит європейських політиків на офіційній сторінці в соцмережі Х державного інформагентства SANA.

У сирійських засобах масової інформації (1, 2), а також арабськомовних виданнях інших країн (1, 2, 3, 4) фото з очільницею МЗС Франції також не мали ознак ретушування. 

Тож звідки взялися заблюрені фото, на яких міністерку закордонних справ Німеччини Анналену Бербок можна вгадати лише за силуетом? 

На фотознімках із зустрічі, що були поширені в соцмережі Х, а також на світлинах публікацій в обох німецьких медіа (ntv та Bild) привертає увагу логотип, який видно або повністю, або частково, або ж фото кадровані таким чином, щоб його зрізати.

Логотип належить Telegram-каналу Almharar, який і став першоджерелом поширення цензурованих фото, опублікувавши допис із ними 3 січня.

Як стверджується в описі каналу, він є «офіційним каналом новинної мережі Free Syria» («Вільна Сирія»). До грудня 2024 року, тобто до повалення режиму Башара Асада угрупованням ХТШ, канал мав назву «Новинна мережа Визволена Північ». Про це розповів виданню DW німецько-швейцарський ісламознавець Райнгард Шульце.

«Мережа пов’язана з неоортодоксальними проповідниками в Ідлібі, такими як Абу Махмуд аль-Халабі і, перш за все, Абу Абдарахман аль-Мутаваккіль, який відомий своїми салафітськими проповідями. Він є частиною тієї традиції, від якої ХТШ з 2013 року відійшла», — сказав Райнгард Шульце.

Про те, що даний телеграм-канал офіційно не пов’язаний із ХТШ, підтверджують і сирійські фактчекери проекту Verify-Sy, що входить до складу міжнародної мережі фактчекінгу IFСN:

«Розмите зображення з’явилося на місцевому каналі, офіційно не пов’язаному з Хаят Тахрір аш-Шам (ХТШ). Більше того, всі канали, офіційно пов’язані з ХТШ, які працювали ще до падіння сирійського режиму, опублікували зображення візиту без жодних змін», — йдеться в дописі редакції.

Отже, насправді офіційні ресурси нового уряду Сирії та сирійські ЗМІ не публікували цензурованих фотографій з Анналеною Бербок. Відредаговані ж фото, що масово поширилися в мережі, зокрема активно підхоплені російськими пропагандистськими ресурсами, були використані з телеграм-каналу, який не пов’язаний з офіційною політикою нового сирійського уряду.

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.