Пропагандистські пабліки поширили фото сітілайта в Харкові, на якому нібито міститься рекламний заклик долучитись до ініціативи «мовних інспекторів». Що не так із цією рекламою — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
З 28 листопада у мережі поширилося фото сітілайта у Харкові із закликом долучитися до «мовних інспекторів». Публікації з цим фото зробили «РУССКИЙ Z ХАРЬКОВ V» (архів), «Подоляка» (архів), «Лента новостей Донецка» (архів), «Лента новостей Херсона» (архів), «Лента новостей Харькова» (архів):
«Ти можеш прочитати цей напис без зусиль? Можливо, ти рашист. Розмовляй українською! Стань мовним інспектором!», — йдеться в рекламному оголошенні.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком нашого аналізу ми визначили місце, де саме розміщений сітійлайт із нібито цим рекламним оголошенням.
Проаналізувавши фото, що пропагандисти додали до публікацій як доказ, ми звернули увагу на задній фон та будівлю на ньому. За допомогою зворотного пошуку, з’ясували, що ця будівля — Patrick Irish Pub, розташована на вулиці Сумській у Харкові.
З’ясувавши у такий спосіб, де могла бути розміщена така реклама, ми поїхали на зазначене місце та переконались, що це саме та локація. На сітілайті ж, як бачимо на фото справа, інша реклама — із закликом вакцинувати дитину проти кашлюку, дифтерії та правця.
Отже, на момент нашої перевірки рекламного оголошення, інформацію про яке поширили пропагандисти, не було. Тож наступним кроком ми вирішили з’ясувати напевне, чи не могла подібна реклама бути розміщена раніше.
Маючи адресу зазначеного сітілайта, ми знайшли компанію, якій належить дана рекламна конструкція — ВigВoard — та звернулися до них за коментарем. У телефонній розмові з нами представники компанії повідомили, що оголошення про нібито заклик ставати мовним інспектором — фейк. Подібна реклама ніколи не розміщувалась на їхніх сітілайтах.
Також нам уточнили, що рекламу вакцинації, яку ми на власні очі побачили на зазначеному сітілайті, було розміщено з 15 листопада, тобто значно раніше, аніж з’явилися перші повідомлення про фейкове оголошення.
Про ініціативу «мовних інспекторів»
«Мовні інспектори» — громадська ініціатива, що запропонована (архів) міським головою Івано-Франківська Русланом Марцінківим у вересні 2024 року. Запрацювала вона (архів) в обласному центрі наприкінці жовтня. Як зауважив міський голова, місія волонтерів є просвітницькою, вони популяризують курси вивчення державної мови, стежать за дотриманням законодавства (йдеться про Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної») при обслуговуванні у магазинах, кав’ярнях тощо.
На наш запит до Харківської міської ради стосовно того, чи планується впровадження подібної ініціативи у Харкові за сприяння муніципалітету, у Департаменті у справах інформації та зв’язків із громадськістю нам відповіли, що створення такої інституції не входить до компетенції міської ради.
Наразі, за даними сайту Уповноваженого з питань захисту державної мови у Харкові, діє «Програма розвитку та функціонування української мови в м. Харкові на 2024-2028 роки», що була затверджена 19 серпня 2024 року.
В межах реалізації програми передбачається:
- проведення фестивалів, конкурсів, мистецьких проєктів, виставок, тематичних вечорів, спрямованих на популяризацію української мови;
- поповнення бібліотечних фондів україномовною літературою;
- організація буккросингу в громадських місцях;
- створення медіапродуктів з українознавства;
- грошове стимулювання переможців всеукраїнських олімпіад з української мови та літератури тощо.
Отже, інформація про те, що у Харкові розмістили рекламне оголошення із подібним змістом — це черговий фейк роспропаганди, що просуває тезу про переслідування в Україні за мовною ознакою. Такі дезінформаційні наративи про «мовних карателів», за словами мовного омбудсмена Тараса Кременя, активно використовуються роспропагандою ще з 2019 року, відколи набув чинності Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.