Дискредитація лідерів європейських країн, які підтримують Україну, постійно перебуває на порядку денному у російської пропаганди. Так, мережею поширилась новина, що прем’єр-міністр Великої Британії розіслав мешканцям країни лист, в якому звинуватив Росію «в зростанні цін на енергію та нагадав про небезпеку російських танків, які чекають команди форсувати Ла-Манш». Чи отримували британці листи із подібним змістом — перевіряли наші фактчекери.
Що сталося?
10 квітня телеграм-канал «Банкста» (архів) опублікував новину, охоплення якої сягнуло понад 100 тисяч переглядів, про те, що нібито прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер напередодні травневих виборів написав британцям листа про те, що:
«Росія винна в зростанні цін на енергію і нагадав про небезпеку російських танків, які тільки й чекають моменту, коли б переплисти Ла Манш».

Новину поширили інші російські телеграм-канали, зокрема «Шейх Тамир» (архів), «Шкварка News», «Геоэнергетика ИНФО» (архів), а також користувачі російськомовного сегменту соцмережі Х (1, 2, 3) та інші ресурси, що поширюють пропаганду Кремля (1, 2).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Перш за все, ми перевірили офіційні ресурси уряду Британії та сторінки в соцмережах Х та Facebook прем’єр-міністра Кіра Стармера. Ані інформації про надсилання листа, про який пишуть пропагандисти, ані заяв лідера уряду стосовно загрози «російських танків, які чекають команди форсувати Ла-Манш» на офіційних сторінках прем’єра ми не знайшли.
Наступним кроком ми проаналізували зміст листа, поширеного телеграм-каналом «Банкста» (архів), та виокремили наступні ключові моменти «документу»: шапка листа, адресне звернення в ньому та підпис Стармера.

Вивчивши офіційні документи голови британського уряду, ми з’ясували, що вони мають інше оформлення, яке повинно відповідати нормам офіційного листування. Так, у поширеному пропагандистами листі, зокрема, відсутня шапка з гербом та використаний інший шрифт.
До прикладу, у 2020 році прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, в межах інформаційної кампанії #StayHomeSaveLives, розіслав (та публічно про це повідомив) листи кожній британській родині, закликаючи їх залишатися вдома, щоб запобігти розповсюдженню коронавірусу.

Лист містить герб країни, у ньому відсутнє персональне звернення до адресата, а те, що документ надісланий від прем’єр-міністра, вказується на початку, разом із адресою 10 Downing Street, що є офіційною резиденцією чинного голови уряду Британії.
Також ми проаналізували підпис прем’єр-міністра Стармера, що міститься на версії листа пропагандистів, та його оригінальний підпис, доступний у відкритих джерелах. Він також має ознаки підробки.

Наостанок ми звернули увагу на твердження пропагандистів про те, що лист прем’єр-міністр Стармер розіслав «напередодні травневих виборів», проте не уточнено, яких саме.

У двопалатному парламенті Великобританії обирається лише нижня Палата громад. Термін тривалості повноважень парламенту — 5 років, в разі, якщо його не буде розпущено достроково за наказом Суверена. Розпуск парламенту відбувається за подання прем’єр-міністра чи його відставки.
Так, дострокові парламентські вибори у Великій Британії відбулися в липні 2024 року, після того, як консерватор Ріші Сунак пішов у відставку з посади прем’єра. Саме на цих виборах Лейбористська партія на чолі із сером Кіром Стармером отримала більшість голосів у Палаті громад. Інформації про те, що його уряд збирається подавати у відставку наразі відсутня як в офіційних, так і в респектабельних джерелах.
Отже, новина про те, що жителям Великої Британії прем’єр Кір Стармер надсилає листи, де звинувачує Росію «в зростанні цін на енергію та нагадує про небезпеку російських танків, що чекають команди форсувати Ла-Манш» є фейком, що має на меті залякати британців зростанням тарифів та «неминучою війною». Така дезінформація спрямована на те, щоб вплинути на плани британського уряду з ймовірного розгортання миротворців на території України в межах реалізації комплексного плану післявоєнних заходів в Україні, відомого як стратегія «сил заспокоєння».