Фейк. Під час ракетного удару в Кривому Розі загинув інструктор НАТО з Данії

Ольга Яковлева - 21 Січня 2025 | 09:39

Після ракетного удару армією РФ по Кривому Рогу 17 січня, внаслідок якого на місці загинули 4 людини, були пошкоджені житлові будинки та навчальний заклад, російські ЗМІ масово поширили інформацію, що нібито під час атаки загинув данський інструктор НАТО з польотів на F-16. Що не так з цією новиною — далі в матеріалі.

Що трапилося?

З 18 січня в російському інфопросторі масово поширилася новина про загибель данського інструктора Йеппе Хансена, про яку нібито стало відомо зі скриншоту допису в соцмережі Х його друга та колеги Оскара Соренсена. Посилаючись на цей допис, новину підхопили анонімні користувачі соцмережі Х (1, 2, 3, 4, 5), російські ЗМІ, зокрема ті, що працюють на іншомовну аудиторію (1, 2, 3, 4, 5, 6), Перший канал (архів) й агентство ТАСС (1, 2), а також телеграм-канали, що систематично поширюють російську пропаганду: «Дядя Слава», «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Медведь», «Первый Харьковский» (1, 2, 3, 4) тощо.

«Внаслідок удару «Іскандерів» по навчальному центру ЗСУ в Кривому Розі ліквідовано інструктора НАТО з польотів на F-16 із Данії Йеппе Хансена, що підтвердили його друзі в соціальних мережах», — повідомляється в новині.

Поширилося російськими ЗМІ та акаунтами в соцмережі Х також повідомлення (архів) агентства ТАСС, яке про загибель пілота розповіло з посиланням на неназвані джерела в силових структурах.

Також в окремих дописах пропагандистських телеграм-каналів та в соцмережах було опубліковане фото нібито загиблого інструктора та скриншоти з його профілю в соцмережі для пошуку та встановлення ділових контактів LinkedIn.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми проаналізували скриншот допису користувача Oscar Sorensen, який нібито є другом та колегою пілота, і який власне повідомляє про його трагічну загибель у Кривому Розі.

Написаний допис данською мовою, далі надаємо його дослівний переклад: 

«Сьогодні нас спіткала сумна новина. Щойно стало відомо, що мій друг і колега Йеппе Хансен помер у Кривому Розі в Україні. Тут, на батьківщині, він навчав українських солдатів керувати винищувачами F-16. Його досвід і майстерність допомогли сотням українців опанувати цю складну дисципліну. Але сьогодні його життя трагічно обірвалося. Я висловлюю свої найглибші співчуття його родині та близьким.  Він був справжнім професіоналом і хорошим другом». 

Зауважимо, що користувачі соцмережі Х не поширювали цієї публікації, а робили дописи, прикріплюючи один і той самий скриншот, на якому час та дата, коли він був зроблений, 17 січня 15:28 PM.  Цей же скриншот із зазначеною датою та часом поширювався й пропагандистськими телеграм-каналами.

На момент написання матеріалу профіль користувача Oscar Sorensen (@OscarSrnsn) у соцмережі Х мав інше фото, а повідомлення про загибель пілота, нібито опубліковане цим користувачем, відсутнє. Натомість на сторінці розміщений та закріплений інший допис (архів), в якому зазначається наступне:

«Новина про смерть Йеппе Хансена була сильно перебільшена. В останню годину він очолив велосипедний рейд на Росію, який знищив весь російський флот Су-57».

Наступним кроком ми пошукали в мережі інформацію про пілота Йеппе Хансена (Jeppe Hansen) із Данії. Інформації про нього, окрім згадок, що ведуть до поширених пропагандистськими ЗМІ публікацій, пошукові системи не видали.

Далі, оскільки як доказ в новині також був поширений нібито профіль пілота в LinkedIn, ми перевірили цю соцмережу.  

За запитом «Jeppe Hansen Danmark» отримали 125 результатів, серед яких жодного схожого на фото чоловіка або ж «спеціаліста з питань безпеки в оборонному командуванні з Royal Danish Air Force», як зазначено на скриншотах, немає.

Наостанок ми перевірили заяви в офіційних джерелах стосовно поширеної інформації. 

На сторінках в соцмережах Х та Facebook Міністра оборони Данії Трольса Лунда Пульсена, а також на сторінці оборонного відомства країни 19 січня оприлюднена заява, в якій новину про загиблого в Україні данського інструктора F-16 спростовано. 

«Ця інформація не відповідає дійсності. Жоден данський військовослужбовець не загинув в Україні. Це неправдива історія, яку поширюють російські ЗМІ — ймовірно, з метою дискредитації Данії. Я ставлюся до цього дуже серйозно. Але, на жаль, це частина реальності з дуже серйозною безпековою ситуацією, де кампанії неправдивого впливу та дезінформація використовуються у великих масштабах», — йдеться в заяві міністра.

Отже, інформація, що з’явилася в російському інфопросторі про нібито загиблого інструктора НАТО з Данії під час ракетного удару по Кривому Рогу це фейк, масово поширений російськими ЗМІ та соцмережами з метою просування наративу про війну РФ проти НАТО на українській території. У такий спосіб країна-агресор традиційно намагається виправдати ракетні удари по цивільній інфраструктурі, що спричинили загибель мирних людей, а також дискредитувати данських партнерів, які надають підтримку Україні на постійній основі.

Висновок: фейк


Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.