Фейк. «Наркотики, стрілянина». Школярка з України поскаржилася на жахливі умови навчання в американських школах

Василина Гав'як - 17 Січня 2025 | 09:29

Різностороння допомога Україні від міжнародної спільноти неодноразово ставала причиною для створення фейків російською пропагандою. Цього разу мережею поширилася інформація, нібито українська школярка розповіла відомому медіа про небезпеку, з якою вона стикнулася в американських школах, та, навіть, дозволила собі расистське висловлювання стосовно темношкірих однолітків. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

9 січня пропагандистські телеграм-канали, зокрема такі як «Укропский фреш» (архів) та «Жизнь в оккупации» (архів), опублікували допис із відео нібито виробництва «Голосу Америки», на якому школярка з України, яка наразі через війну вимушено живе та навчається в Америці, поділилася в інтерв’ю негативними відгуками про державні школи в США:

«Чергова українська біженка в США поскаржилася на «жахливі умови» навчання. За її словами, навчання у звичайних державних школах Америки це справжнє випробування. Наркотики, стрілянина, і (що найголовніше) велика кількість темношкірих американців, яких біженка чомусь не надто толерантно називає «чорними», – заявляють пропагандисти.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми розпочали наше дослідження відео, яке поширили пропагандисти, умовно розділивши його на дві частини:

  • у першій його частині ми бачимо в кадрі дівчину, яка каже наступне: «Якби я відвідувала державну школу, мені було б складніше, адже там американці. Їх культура, їхнє мислення сильно відрізняються від українського».
  • в другій частині, де дівчина нібито починає розповідати про небезпеку в американських школах, школярки в кадрі вже немає, глядач бачить фрагменти різного за якістю відео, що супроводжуються закадровим голосом. 

Дослідивши першу частину відео, де школярка присутня в кадрі, звертаємо увагу на емблему, що на кофтинці дівчини, та на логотип телерадіоорганізації «Голос Америки».

За зворотним пошуком зображення з’ясовуємо, що нашивка на одязі є логотипом приватного навчального закладу Академії Святого Юра, розташованого в Українському селі в мікрорайоні Іст-Вілдж на Мангеттені у Нью-Йорку.

Сюжет про українських школярів в Америці, зокрема тих, які навчаються в цій академії, дійсно був опублікуваний (архів) на сайті Voice of America (VOA) 20 грудня 2024 року та мав назву «Пошук дому: українські підлітки адаптуються до життя в Нью-Йорку».

Дівчину на відео звати Софія. Вона розповідає, що ця школа стала для неї другою домівкою і їй подобається навчатися у приватному навчальному закладі більше, ніж у державній школі, адже тут разом з нею вчаться й інші українці, що полегшує адаптацію.

Весь час, поки дівчина присутня у кадрі, жодної згадки про небезпеку навчання в американських школах в оригінальному відео немає. Тож, наступним кроком перевіряємо фрагменти з відео, які пропагандисти використали для того, щоб «доповнити» розповідь Софії.

Як і в попередніх, досліджених нами фейкових відео, кадри для цієї частини пропагандисти взяли із загальнодоступних джерел. Зокрема, із сюжетів каналу CBS New York про мову ненависті на графіті в середній школі Hell’s Kitchen, опублікованому 12 березня 2024 року.

та PBS NewsHour про школи Нью-Йорка, опублікованому в 2011 році тощо.

Отже, поширений пропагандистами сюжет про те, що українська біженка-школярка нібито поскаржилася на жахливі умови навчання в американських школах — це фейк та чергова спроба роспропу продемонструвати світу «невдячних українських біженців». Задля просування цієї тези фейкороби використали оригінальний фрагмент із сюжету Voice of America та доповнили його своєю розповіддю, змонтованою із загальнодоступних кадрів, що можна знайти в мережі ще з 2011 року, та озвученою голосом, згенерованим за допомогою штучного інтелекту.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.