У тимчасово окупованому Приморську на Запоріжжі в «батьківських чатах» шкільних та дошкільних закладів освіти поширилася інформація, що нібито через отруєння українським безалкогольним напоєм “Тархуном” померла дитина. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
Від початку січня у тимчасово окупованому Приморську Запорізької області серед батьків школярів та дошкільнят почала поширюватись інформація, нібито від «Тархуна» помер хлопчик у реанімації, а дівчинка, яка випила «Ситро» перебуває у лікарні під крапельницями. Скриншоти таких повідомлень, що поширились «батьківськими чатами» окупованого міста, надала журналістам Суспільного Запоріжжя начальниця Приморської міської військової адміністрації Світлана Македонська:
«Вчора в реанімації в інфекційному відділенні помер хлопчик. На вихідних він випив тархун (у склі)», — йдеться в таких повідомленнях.
Також в них наводиться «Чорний список продуктів для дітей», переважно українського виробництва, з 15 позицій, який наполегливо рекомендують поширювати серед друзів.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Проаналізувавши повідомлення, перш за все, ми зауважили, що воно не містить конкретних даних: відсутні дата та час, де сталася подія, невідомий автор повідомлення. Тобто їх можна віднести до категорії пліток та чуток, оскільки відсутність «першоджерела» практично унеможливлює перевірку.
За ключовими словами «тархун, смерть дитини» пошукові системи видали ідентичні повідомлення, до тих, що поширилися в Приморську. Так, про хлопчика, який помер від «Тархуна» та дівчинку, яка отруїлася та перебуває в лікарні, ще у 2019 році повідомляли у «батьківських чатах» різних регіонів України.
Наприклад, видання «Коротко про» повідомляло (архів) про поширення цієї дезінформації в Одесі, Мелітополі та у Харкові, а «По той бік новин» (архів) — про подібні повідомлення у Київській, Житомирській та Черкаській областях.
Поширення інформації про смерть хлопчика фіксувалося (архів) на території Львівської та Івано-Франківської областей, а також на Хмельниччині (архів).
Журналісти харківського видання «NewsRoom» в 2019 році спростували (архів) поширену інформацію, ґрунтуючись на офіційній відповіді Харківської обласної державної адміністрації (ХОДА):
«Хтось спеціально запускає ці відомості. Раніше так само створювали штучну паніку. Наприклад, з приводу дефіциту солі».
Російський слід фейку про «Тархун» українського виробництва
Вірусні повідомлення з «Чорним списком продуктів для дітей», де практично всі вказані позиції були українського виробництва, ширилися в російському інфопросторі ще з 2016 року (1, 2, 3).
Згодом до них додалася й історія про смерть хлопчика від «Тархуна» українського виробництва — продукту, що був на першій позиції цього списку. Такі повідомлення фіксувалися в 2019 році у Башкирії (1, 2), у 2020 році — в месенджерах Новосибірська та Сахаліну (1, 2), у 2022 році — в Красноярському краї (архів) тощо.
Ще у вересні 2012 року в Красноярському краї дійсно помер (архів) підліток. 13-річний школяр, після спортивного тренування, випив пляшку «Тархуну» (не вказаного виробника). Через кілька годин йому стало зле, до ранку самопочуття прийшло в норму, але через декілька днів школяра відвезли в лікарню, де він помер. Причину смерті тоді встановити не вдалося, тож теорія про те, що її міг спричинити випитий за кілька днів до цього безалкогольний напій не має підтвердження. Втім, ймовірно, саме цей випадок фейкороби й взяли за основу для історії, яка стала настільки вірусною в мережі.
Врешті, до 2023 року в Росії поширення цього фейку набуло таких масштабів, що його спростували в «Росспоживнагляді» (1, 2). У відомстві наголосили, що допис із історією про отруєння фальшивий, так само як «Чорний список продуктів».
Офіційний коментар
Повернемося до поширення цієї фейкової історії у тимчасово окупованому Приморську.
Начальниця Приморської міської військової адміністрації Світлана Македонська у розмові з журналістами Суспільного Запоріжжя наголосила (архів), що відколи російські війська окупували частину Запорізької області, там немає у продажу товарів українського виробництва:
«Зараз немає в місті взагалі українських продуктів. Навіть ті, що десь залишалися — після окупації майже одразу зникли. Можливо, хтось і привозив, коли ще було сполучення через Василівку, але привозили люди не для продажу, а для себе. Де б могли купити діти український «Тархун» взагалі? У магазині, де немає українських продуктів? Це просто неправда».
Отже, історія, що поширилась у Приморську про раптову смерть дитини через безалкогольний напій українського виробництва — це фейк, який понад 5 років тому виник у російському інфопросторі, мігрував в український та нині розлетівся «батьківськими чатами» тимчасово окупованого міста.