Заробітчани з Бангладеш у Хусті

Фейк. На Закарпатті помітили бангладешців, які працюють на будівництві

Ілона Жолондієвська - 30 Квітня 2025 | 13:30

Вірусні відео з ТікТоку регулярно використовуються російською пропагандою для просування дезінформації в своїх цілях. Так, нещодавно ми спростовували фейк про те, що в Україну завезли бангладешців для роботи на Закарпатті. Цього разу в мережі поширилася інформація про те, що бангладешців залучили до будівництва у місті Хуст. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

У чат-бот «Перевірка» надійшов запит з телеграм-каналу «Gura Anton» (архів) з проханням перевірити, чи дійсно на будівництві у місті Хуст до роботи залучені робітники з республіки Бангладеш. До допису додане відео з ТікТок, на якому двоє чоловіків, одягнені у робочу форму, виконують певні роботи на будівельному майданчику поруч з екскаватором-навантажувачем.

«А хто там на Закарпатті працює? Ааааа, Бангладеш же. Українців в утиль і вперед. Тепер залишилося завагітніти усім українкам і все буде гуд», пише блогер Гура, що увійшов до складу мережі проросійських пропагандистів та псевдоволонтерів, які поширюють ворожі наративи.

Фейк про бангладешців у місті Хуст

Насправді подібні повідомлення почали ширитись пропагандистськими ресурсами ще з кінця березня, зокрема у телеграм-каналах «Дмитрий Василец» (архів) та «ПолитДром о политике мира (архів)», де охоплення цих дописів сягнуло понад 130 тисяч користувачів, а також російськими вебресурсами, такими як «Spaces» (архів), «Дзен» тощо.

«У недоРейху Зеленського будівельні компанії не можуть знайти чоловіків, які готові працювати під час сафарі працівників ТЦК, тому вже на всю використовують громадян Бангладеш, навіть, на західній Україні, місто Хуст», йдеться в дописі телеграм-каналу «Дмитрий Василец».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Проаналізувавши відео, що були додані до дописів пропагандистів, ми визначили, що всі вони мають позначку авторства користувача соцмережі ТікТок з нікнеймом vanyagerevich1.

На Закарпаття приїхали бангладешці

Відеоролик супроводжується закадровим голосом автора, який говорить наступне:

«Всім привіт, добрий день. Місто Хуст. Всі сміялися, що ось будуть бангладешці. Що, вже бангладешці беруть роботу в наших хлопців. Усі казали не буде, не буде, а вони вже тут. Так що вже взагалі не смішно. Місто Хуст, Бангладеш, будь ласка».

Проаналізувавши ТікТок акаунт vanyagerevich1, який опублікував дане відео, ми з’ясували, що автор публікує здебільшого розважальні відео, зокрема, чимало з них зняті на будівництві.

Акаунт ТікТок про Бангладеш

Ми зв’язалися із автором, щоб отримати від нього коментар стосовно того, чи дійсно люди, які потрапили на його відео робочі мігранти з республіки Бангладеш. Іван відповів, що цей ролик був просто пранком:

«Людина, яка була на Закарпатті та в місті Хуст, зрозуміє в чому прикол. Це був пранк над моїми друзями ромської національності», — прокоментував автор.

Коментар про бангладешців у ТікТок

Так, до прикладу, на сторінці Івана є й інші жартівливі відео, що містять хештег Бангладеш (архів). А ось оригінальне відео, яке використали та поширили пропагандисти, станом на час написання нашого матеріалу, автор зі свого каналу видалив (архів).

Звідки взявся фейк про бангладешців

Фейк про робочих мігрантів із республіки Бангладеш був поширений російськими пропагандистами в лютому 2025 року. Тоді вони повідомили, що на Закарпаття прибули 300 бангладешців для роботи на меблевій фабриці в Тячеві. На початку січня 2025 року голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький на сторінці Facebook дійсно повідомив, що підприємство у Тячівській міській територіальній громаді веде перемовини з МЗС про працевлаштування на умовах трудового договору осіб із Народної Республіки Бангладеш. Однак вже 4 лютого голова Тячівської РДА Тимур Аверін, повідомив, що запрошення іноземців на роботу знято з розгляду і працівників шукатимуть серед місцевих за допомогою центру зайнятості.

Отже, інформація про те, що нібито на Закарпатті в місті Хуст на будівництві працюють бангладешці це фейк. Автор знятого відео підтвердив, що воно мало гумористичний підтекст і насправді на ньому представники ромської національності, яких, за останніми даними, станом на 2024 рік, в Закарпатському регіоні було офіційно зареєстровано понад 40 тисяч. Російська пропаганда ж скористалася цим відео для просування своєї тези вкотре про те, що в Україні через війну та мобілізацію майже не лишилося людей для роботи на підприємствах, тому скоро її наповнять мігранти.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.