Фейк про загибель дівчини-контрактниці

Фейк. Мати дівчини, яка долучилась за «Контрактом 18-24», повідомила про її загибель

Ілона Жолондієвська - 15 Квітня 2025 | 10:03

Російська пропаганда продовжує дезінформаційну кампанію, спрямовану на дискредитацію ініціативи Міністерства оборони України «Контракт 18-24». Нещодавно ми спростовували фейк, що мати повідомила про загибель сина, який став одним із новобранців цієї програми. Цього разу пропагандистські Telegram-канали поширили новину про смерть військовослужбовиці Вероніки, яка долучилася до лав армії за таким контрактом. Про її смерть нібито повідомила мати, виклавши відповідний допис у соцмережі. Чому це не так — розбираємося в нашому матеріалі.

Що сталося?

8 квітня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Укропский фреш» (архів), «Харькоv народный» (архів), «Новости Z ЛУГАНСК ДОНЕЦК РФ (архів)», а також сайт «ZOV Харьков» (архів) поширили новину про те, що нібито Тетяна Гапоченко, яка є матір’ю військовослужбовиці Вероніки, опублікувала допис у Facebook, в якому повідомляє, що її донька загинула.

Пропагандисти повідомляють, що йдеться про дівчину-військовослужбовицю Вероніку, яка першою долучилась до армії за «Контрактом 18-24» та відео з якою опублікував Генеральний штаб ЗСУ. Про загибель дівчини нібито написала на своїй сторінці в Facebook її матір.

«Жінка навіть не доклала до нього (допису — ред.) фотографію. Найімовірніше, командування заборонило їй це робити. Однак знайти соціальні мережі Вероніки не становило труднощів, які, до речі, теж були зачищені керівництвом. Щоправда, про сторінку Вконтакте забули. Виявляється, Вероніка була заміжня і, судячи з усього, мала сина, що пояснює її мотивацію піти до ЗСУ», — пишуть пропагандисти. 

Фейк про загиблу дівчину за контрактом 18-24

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми пошукали користувача «Тетяну Гапоченко» у соцмережі Facebook, на допис якої посилаються пропагандисти.

Мати контрактниці повідомила про її загибель

Пошук користувача з таким іменем та фото не дав результатів. Сам текст повідомлення містить граматичні помилки, а саме: в другому реченні замість «моя дочка» написано мій дочка». На фото накладені фільтри, тож розпізнати його за пошуком зображення не вдалося.

Сторінка користувача «Вероника Гапоченко», скриншот профіля якої з соцмережі Facebook додали пропагандисти, в соцмережі є (архів). Однак на ній немає жодної інформації, дописів чи фото (окрім головного). Така відсутність активності на сторінці свідчить про те, що акаунт є фейковим.

Фейк про дівчину за контрактом 18-24

Наступним кроком ми виокремили ключові моменти у повідомленні, яке поширив пропагандистський Telegram-канал «Укропский фреш» (архів). У ньому стверджується (з посиланням на допис матері), що військовослужбовиця, яка нібито загинула, служила в 92 бригаді. 

Російські фейки про контракт 18-24

Однак у дописі із відео, яке 29 березня опублікував Генеральний штаб ЗСУ та скриншот з якого використали пропагандисти, зазначається, що Вероніка — перша дівчина, яка підписала «Контракт 18-24» у 72 бригаді. 

Твердження ж, що в 92-й бригаді «гине багато нових контрактників» ми спростовували у попередніх матеріалах тут і тут.

Наступним кроком ми проаналізували скриншот сторінки соціальної мережі «ВКонтакте», яка належить дівчині на ім’я Вероніка Гапоченко. На сторінці міститься підпис російською теж із граматичною помилкою: «Я люблю своего сыночка, красавчика і умница».

Російські фейки про соцмережі

Скриншот цієї сторінки пропагандисти додали, щоб повідомити, що «син залишиться рости з бабусею або батьком-«ухилянтом».

Тож далі ми перевірили інформацію в ЗМІ про Вероніку на позивний «Ляля», чи вона заміжня та чи має дітей. Третього квітня 2025 року журналісти видання «hromadske» взяли інтерв’ю у Вероніки, де вона розповідала, що кілька разів не могла потрапити до армії, адже для неї не було вакансії. Дівчина наголошувала, що для служби підходить більше за інших, зокрема тому, що не має чоловіка та дітей. 

Інтерв'ю з Веронікою на позивний Ляля з Громадським

Також, у матеріалі журналісти зазначають, що на момент цієї розмови (3 квітня 2025 року) після підписання контракту минуло тільки 4 дні вишколу Вероніки — із передбачених 45 днів базової військової підготовки. Далі ще вона має пройти 14 днів фахової підготовки та ще стільки ж часу на курс адаптації у військовій частині.

Отже, новина про те, що мати військовослужбовиці, яка долучилася до лав армії за «Контрактом 18-24», повідомила про смерть дівчини, виклавши допис у соцмережі —  це черговий фейк, поширений пропагандистами з метою дискредитувати мобілізаційні заходи та, зокрема, ініціативу Міністерство оборони України для молодих українців.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.