Фейк. Командир 81-ї бригади ЗСУ розстріляв трьох підлеглих за невиконання наказу

Василина Гав'як - 14 Лютого 2025 | 14:20

Мережею поширилось відеозвернення чоловіка у військовій формі, який на камеру розповідає про те, що нібито командир 81 бригади ЗСУ розстріляв трьох підлеглих за невиконання наказу. Що вдалося з’ясувати нашим фактчекерам — далі в матеріалі.

Що сталося?

До чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням з’ясувати, чи дійсно, як повідомив нібито військовослужбовець 81-ї окремої аеромобільної Слобожанської бригади, командир розстріляв трьох підлеглих за відмову виконувати «наказ в один кінець». Допис із цим відео 30 січня опублікував телеграм-канал «U_G_M» (архів).

«Сьогодні до нас приїхав командир 81 бригади. Він викликав трьох хлопців з мого батальйону та за невиконання наказу він розстріляв хлопців, трьох. Трьох хлопців він розстріляв. Він не врівноважений. Він власноруч взяв та вбив захисників України. Тому після цього я йду в СЗЧ», дослівно каже чоловік у відео.

Надалі це відео почали поширювати телеграм-канал «Промєtєй» (архів), користувачі соцемереж Х Alexander Ivanov (архів) та ТікТок olgushaa_aa (архів), пропагандистські вебресурси та групи в соцмережі ВКонтакте: «Подоляка» (архів) та Палата №6 (архів), а також акаунти на платформі в YouTube та російських відеохостингах (1, 2).

«Зовсім нещодавно стало відомо, що офіцерському складу 81 аеромобільної бригади ЗСУ дозволено розстрілювати за відмову виконувати накази або за псування техніки. Такий наказ дав особисто командир бригади», йдеться у таких дописах.

Незабаром, після поширення цього відео, пропагандистські телеграм-канали ПРОСVЕТ (архів), Военкор | Z (архів), Святоша вещает (архів), Республика Одесса (архів) поширили відео моменту нібито розстрілу командиром 81-ї бригади ЗСУ свого підлеглого. А першим це відео опублікував, знову ж таки, телеграм-канал «U_G_M» (архів) 1 лютого.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми проаналізували відеозвернення нібито військовослужбовця і те, про що він говорить. Чоловік в камуфляжній формі, який не представляється, говорить лише загальні фрази, без жодної конкретики. В його словах не вказано ані те, про який батальйон йдеться, ані коли це сталося. Імен та прізвищ нібито розстріляних військовослужбовців та командира він також не називає.

Перевіривши за зворотнім пошуком особу чоловіка, жодної інформації про нього ми не знайшли. Далі ми проаналізували відео за допомогою інструменту Hive Moderation та отримали результат, що воно на 23% має ознаки втручання штучного інтелекту, тобто для його створення частково була застосована технологія дипфейку.

Проаналізувавши джерело, з якого було поширене дане відео, а саме телеграм-канал «U_G_M» (архів), ми з’ясували, що наповнення цього телеграм-каналу це переважно контент, націлений на дискредитацію української армії та військово-політичного керівництва України. Також у ньому регулярно публікуються дописи, в яких прославляються досягнення армії країни-агресора. Наразі він має майже 98 тисяч підписників.

За даними Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ, цей телеграм-канал ще у березні 2024 року увійшов до списку інструментів поширення ворожої дезінформації (на 198-му місці).

Наступним кроком ми проаналізували відео, що поширилося через два дні після відеозвернення нібито військового 81-ї бригади. Його 1 лютого почав поширювати знову ж таки телеграм-канал «U_G_M» (архів). На відео, як стверджується в описі до нього, один із військовослужбовців «зафіксував момент розстрілу» командиром цієї бригади свого підлеглого.

Подія, що зафіксована на відео, знімалася нібито з прихованої камери, має всі ознаки постановки, а ракурс зйомки не дає можливості ідентифікувати місце та дійових осіб.

У кадрі бачимо зі спини чоловіка, який кричить: «Чому покинули позиції? Ви 1,5 роки їх тримали. Чого ти мовчиш? Яку підтримку? Яку вам підтримку? Яка смерть? Бистро зібралися і пішли відбивати позиції». У відповідь чути: «Я відмовляюся». Після цього чоловік, обличчя якого не видно, штовхає на землю іншого й далі чути постріли. На відео моменту самого нібито розстрілу немає, камеру прибрано.

В описах пропагандистських телеграм-каналів, які поширювали це відео, інформація про причини «розстрілу» різниться. В одних стверджується, що чоловіка розстріляли за те, що він «не зміг втримати позиції та залишив їх». Інші ж телеграм-канали писали, що причиною була відмова виконувати наказ. Проте в усіх дописах, як і в самому відео, жодної згадки про трьох «розстріляних» військовослужбовців не було.

Коментар 81-ї бригади ЗСУ

Виявивши ознаки того, що історія про нібито розстріл командиром 81-ї бригади ЗСУ трьох військовослужбовців є вигаданою, ми звернулися до пресслужби із запитом прокоментувати поширену інформацію.

У коментарі нам повідомили, що такий військовослужбовець у 81-й бригаді службу не проходив, а відеозвернення фейк, згенерований штучним інтелектом задля дискредитації та деморалізації:

«Противник, не маючи успіху на полі бою, поширює фейки для деморалізації. Населений пункт, який ми обороняємо, вже понад 2 роки, перебуває під нашим контролем, найменування військової частини карбувалось у найважчих боях за Харківщину, Сумщину, Донеччину, Луганщину та Запорізьку область, тому й не дивно, що росІПСО намагається очорнити імʼя, дешевими фейками. «Військовослужбовець» з відео у військовій частині служби не проходив».

Раніше, у дописі на сторінці бригади від 19 січня 2025 року, вже наголошувалося, що у мережі активно розповсюджується негативна інформація, яка відверто дискредитує 81 окрему аеромобільну Слобожанську бригаду. Таку активність фейкоробів пов’язують із тим, що російській армії досі не вдається повністю окупувати Луганську область:

«Щоденно військовослужбовці, які безпосередньо беруть участь у бойових діях на лінії бойового зіткнення, стикаються з надважкими умовами. Завдяки професіоналізму воїнів, вмілому плануванню та керуванню командирів, військова частина вже понад 2 роки боронить населений пункт Луганської області, яка на 99% окупована ворогом — селище Білогорівку», йдеться у зверненні бригади.

Отже, чоловік, який у відео повідомляє про те, що нібито бачив розстріл командиром трьох підлеглих, не проходив службу в 81-й бригаді ЗСУ. Зважаючи на джерело поширення відео, та той факт, що у ньому частково використана технологія дипфейку, підстав довіряти інформації, про яку він повідомляє, немає. 

Мета таких фейкових відео — дискредитувати командирів бригади, яка вже понад 2 роки тримає оборону одного й того ж населеного пункту, та не втрачала своїх позицій, в чому намагається переконати російська пропаганда. Станом на зараз, як нам повідомили в самій бригаді, та за даними аналітиків DeepState, Білогорівка продовжує перебувати під контролем України.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.