Фейк. Генштаб просить Офіс Президента посилити законодавство для масштабної мобілізації в Україні

Даша Лобанок - 30 Червня 2022 | 13:23

За каналами, які поширюють цю інформацію, стоять російські спецслужби рф, повідомляє СБУ. Повідомлення не відповідає дійсності. Наразі в Україні триває загальна мобілізація, жодних посилень немає і не передбачається. 

Що сталось?

російське медіа “Украина.ру”, з посиланням на два телеграм-канали “Легитимный ” та “Резидент”, пише, що українське військове командування просить у влади посилити законодавство, щоб уможливити масову мобілізацію.

У якості доказів наводять рейди нічними закладами 27 червня, коли правоохоронці відвідали 420 клубів Києва та видали повістки 219 чоловікам. 

Крім того, медіа розповідають: анонім ОП повідомив “інсайдерську” інформацію, начебто в Україні хочуть не просто посилити законодавство, а ще й планують для мобілізації використовувати застосунок “Дія”. 

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний

Також російські журналісти звернули увагу на те, що 24 червня у Верховну Раду передали законопроєкт, згідно з яким громадяни України з інвалідністю за їхньою згодою можуть бути призвані на військову службу.

Спростування

Спершу варто сказати, що телеграм-канали, на які посилаються російські пропагандисти, належать до списку ресурсів, що координуються спецслужбами рф, просувають проросійські наративи та публікують фейки. Їхні матеріали є частиною інформаційно-психологічних операцій рф.

Щодо мобілізації, Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” передбачає: в Україні можуть мобілізувати 90-95% чоловіків віком від 18 до 60 років. У нас загальна мобілізація, тому повістки для всіх однакові. 

Дійсно, законом не визначено конкретних місць вручення повісток. Тому вручити її можуть як у квартирі, так і в нічному закладі. Проте повістка не означає мобілізацію. Насамперед виклик у військкомат потрібен для перевірки даних та визначення придатності до служби, – уточнюють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Щодо видачі повісток через застосунок “Дія”: цей фейк почав ширитись мережею ще у травні. Мінцифри 10 травня спростували інформацію про намір запровадити систему вручення повісток для призовників до армії через “Дію”.

Глава Мінцифри Михайло Федоров також повідомив, що повістки через “Дію” не вручатимуться.

Щодо законопроєкту, згідно з яким громадяни України з інвалідністю можуть бути призвані на військову службу. Відповідний законопроєкт з’явився на сайті Верховної Ради України. Проте українські нардепи запропонували призивати на службу в армію людей з інвалідністю лише після їхньої згоди.

У пояснювальній записці до законопроєкту автори пояснили, що через можливість різного трактування словосполучення “бути призваним”, існує проблема для осіб, які мають відстрочку від призову на військову службу, але виявили добровільне бажання проходити її. Для цього й внесли цей законопроєкт. 

Висновок 

Пропагандистські російські ЗМІ продовжують виривати фрази з контексту, перекручувати їх, перебільшувати та залякувати. 

Проте інформація, викладена у їхніх матеріалах – фейк. Повістки вручали чоловікам в рамках Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Мінцифри не планують розробляти систему розсилки повісток в “Дії”, а про мобілізацію громадян з інвалідністю взагалі не йдеться. Мається на увазі лише те, що людина, яка з певних причин “не придатна для служби”, за власним бажанням зможе сама прийти та записатись на службу. 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.