Станом на 16 грудня 2024 року до України повернули 1037 українських дітей з території Російської Федерації або з тимчасово окупованої території України [ТОТ — ред.].
Про це під час зустрічі з журналістами у Харкові повідомив омбудсман Дмитро Лубінець.
Його представниця у Харківській області Оксана Червякова зазначила, що за даними порталу «Діти війни» близько 20 000 дітей були викрадені російською стороною.
Крім цього, Лубінець зауважив, що в цьому році до України повернули 3767 військовополонених. Також вдалось повернути 168 цивільних людей.
Омбудсман розповів журналістам, що з російською стороною завжди непрості перемовини, щодо повернення українських людей. Україні в цьому питанні допомагають партнери.
Він додав, що з дітьми, поверненими з РФ і ТОТ, і їх родинами, після повернення спілкуються відповідні органи, співробітники українських інституцій.
«Ми запитуємо, чим ми можемо допомогти. Працює мультифункціональна команда, яка займається окремим напрямком соціального забезпечення та психологічної допомоги», – прокоментував Лубінець.
Крім того, якщо люди терміново потребують приміщення для проживання, виймання житла, забезпечення на перші місяці — в Україні є низка міжнародних партнерів, які цим допомагають, розповідає омбудсмен.
«Якщо хтось з наших громадян України, сімей на тимчасово окупованій території України побачить цю інформацію, будь ласка, не бійтесь повертатись в Україну. Ми робимо все, щоб ви відчували, що ми вас тут чекаємо, що вам буде надана повна допомога. І ми робимо все, щоб ви одразу відчули себе по-справжньому вдома», – наголосив Дмитро Лубінець.
Як повернути дитину з РФ та тимчасово окупованої території?
- зібрати якомога більше Інформації про незаконно переміщену/депортовану дитину та обставини цих подій, після чого записати всі дані, які вдалося дізнатися.
- якщо про депортацію дитини вас повідомила інша особа, необхідно обовʼязково записати її дані: ПІБ, місце поточного перебування, контактний номер телефону, адресу електронної пошти.
Після чого треба зателефонувати за цими номерами або написати повідомлення:
- 102 – Національна поліція України;
- 16-48 – Національне інформаційне бюро для тих, хто перебуває в Україні;
- +380442878165 – Національне інформаційне бюро для тих, хто перебуває за кордоном;
Також можна заповнити онлайн-форму за посиланням: https://bit.ly/3rRgb6t або написати на електронну скриньку за адресою: [email protected].
- 0-800-50-17-20 – Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, дзвінки в межах України;
- 044-253-75-89 – Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, для дзвінків із-за кордону;
Також можна написати лист на електронну адресу [email protected] або заповнити онлайн-форму заяви «Моя дитина зникла, допоможіть!» на сайті childrenofwar.gov.ua у розділі «Надіслати звернення в один клік».
Нагадаємо, що станом на грудень 2024 року встановлено, що щонайменше 25 цивільних жінок, незаконно позбавлених волі в період до повномасштабного вторгнення, та 276 цивільних українок, перебувають у полоні після 24 лютого 2022 року.
Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зазначила, що це не остаточні цифри, і в російському полоні може перебувати значно більше жінок, але підтвердити це складно, тому що Росія відмовляється надавати інформацію про цивільних.
Читайте також
- Жителі Харківщини за рік надіслали близько восьми тисяч звернень щодо порушення їх прав — Лубінець.
- У російському полоні залишаються щонайменше шість мерів міст і голів громад.