Лише за січень 2025 року до поліції Харківщини надійшло 42 заяви про «злами» облікових записів в Telegram. Більшість таких «зламів», ймовірно, здійснюються з території РФ.
Про це 16 січня журналістам Ґвара Медіа повідомила начальник сектору УПК в Харківській області Людмила Федорова.
Зазначається, що всі повідомлення про «злами» розглядаються слідчими, які пізніше приймають рішення щодо початку досудового розслідування та залучення фахівців кіберполіції.
Найчастіше акаунти намагаються «зламати» під приводом голосування за нібито знайомого. Для цього в месенджер потенційній жертві надсилається повідомлення, що містить фішингове, тобто фальшиве та спеціально створене для афери, посилання.
Таким чином, підсумовують правоохоронці, зловмисникам вдається дізнатися особисту інформацію або дані для входу користувача та далі здійснювати розсилку його колу спілкування із проханням позичити гроші чи терміново надати іншу фінансову допомогу.
Крім того, якщо говорити про зламані росіянами українські акаунти, то їх метою часто є розповсюдження дезінформації, аби «сіяти хаос та паніку серед цивільного населення, дискредитувати український уряд», додали правоохоронці.
Як розпізнати злам акаунту: поради від поліції
- у профілі з’являються публікації чи повідомлення, яких людина не створювала;
- друзі чи підписники профілю отримують підозрілі листи, чи повідомлення;
- повідомлення від власника платформи про витік даних.
«Якщо ви помітили будь-яку з цих ознак, негайно змініть пароль, попередьте друзів про злам і зверніться до служби підтримки платформи. Якщо ж підозрюєте, що ваші фінанси також могли постраждати, негайно зверніться до поліції та свого банку», — попередили у поліції.
Вони додали, для того, щоб захистити свої дані від подібних зламів, потрібно використовувати двофакторну автентифікацію, створювати надійні паролі та ретельно обирати, кого додавати до друзів чи підписників акаунту.
Зазначається, сповістити про ймовірне шахрайство можна за номером телефону «102», звернувшись до найближчого відділку поліції або залишивши відповідне звернення на сайті кіберполіції.
Читайте також
- У поліції розповіли про шахрайство над військовими: беруть гроші за нібито авто і зникають.
- Виявлення кіберзлочинів може займати від шести місяців до року — поліція.