75–90% українців, які залишилися в країні попри повномасштабну війну, ставляться до біженців «з розумінням і не засуджують» їх, показують результати опитування КМІС.
Після 24 лютого 2022 року багато українців (переважно жінок і дітей) виїхали з України.
Частина уже повернулися, але мільйони досі лишаються закордоном. Такі масштабні соціальні потрясіння часто перетворюються на лінії розламу у суспільстві та стають основною для диференційованого ставлення до окремих категорій людей. Тому вивчення того, як українці, які зараз перебувають на території України, ставляться до співгромадян, що виїхали закордон, є актуальним питанням.
Крім загалом ставлення до українських біженців у Європі, також 4 більш деталізовані сценарії-категорії біженців, а саме ставлення до:
- «38-річної жінки, яка має неповнолітню дитину. Вони виїхали до Європи, а її чоловік залишився в Україні»;
- «25-річної дівчини, яка незаміжня та не має дітей і яка виїхала до Європи»;
- «72-річного професора, який на момент вторгнення перебував у Європі з особистих обставин і продовжив залишатися там»;
- «31-річного чоловіка, який сам живе в Україні, але час від часу працює в Польщі. На момент вторгнення був у Польщі та вирішив поки не повертатися, а продовжити працювати у Польщі».
У випадку всіх сценаріїв ставлення до українських біженців в Європі є досить нормальним / позитивним. Так, 75-90% українців, які зараз перебувають на території України, ставляться «з розумінням і не засуджують» їх. На загальному рівні (ставлення в цілому біженців) 90% мають нормальне / позитивне ставлення при лише 5% тих, хто засуджує їх.