Правоохоронці повідомили про підозру керівнику Центру протидії корупції Віталію Шабуніну який, за даними слідства, систематично ухилявся від проходження військової служби та без законних підстав використовував транспортний засіб, призначений для потреб ЗСУ.
Про це 11 липня повідомили у Державному бюро розслідувань.
У повідомленні не уточнюють особу підозрюваного. Втім, у Центрі протидії корупції підтвердили, що йдеться про їх керівника.
У відомстві наголошують, що підозра жодним чином не повʼязана з його професійною діяльністю.
За даними правоохоронців, мобілізувавшись у 2022 році підозрюваний упродовж тривалого часу не з’являвся до місця служби та під виглядом «відряджень» перебував у цивільних установах, що не належать до складу Сил оборони. Також правоохоронці задокументували факти отримання ним зарплати у розмірі 50 тисяч гривень, попри фактичну відсутність у військовій частині.
Окрім того, слідством встановлено, що підозрюваний незаконно використовував позашляховик, ввезений в Україну як гуманітарна допомога для потреб армії – без належного оформлення та за відсутності правових підстав. Зазначається, що автомобіль використовувався в особистих цілях, у тому числі для пересування по Києву.
Нині діючому військовослужбовцю повідомлено про підозру за ухилення від військової служби та шахрайстві. Йому загрожує до 10 років позбавлення волі.
Наразі розслідування триває та вирішується питання щодо обрання підозрюваному запобіжного заходу.

Тим часом у Центрі протидії корупції пишуть, що підозра та обшуки у Віталія Шабуніна є «свавіллям та політичною розправою».
«Президент Зеленський будує корупційний авторитаризм у час воєнного стану і справа щодо Віталія Шабуніна є нічим іншим, як показовим покаранням, аби продемонструвати, що влада може зробити будь-що і з будь-ким в країні – як би абсурдно це не виглядало. Банкова через підконтрольне Татарову ДБР та анонімні Telegram-канали прагне перетворити Віталія Шабуніна на “ухилянта” та “шахрая”», – йдеться у повідомленні.
У Центрі навели декілька аргументів щодо нібито наклепу на Віталія Шабуніна. Так, щодо звинувачення в ухилені від військової служби, що чоловік добровільно мобілізувався до лав ЗСУ ще 25 лютого 2022 року – брав участь в обороні Києва та проходив службу в інших областях країни.
«Кожного разу Віталій перебував за місцем дислокації того підрозділу, де відповідно до військових наказів свого керівництва проходив військову службу», – наголошується у повідомленні.
Зазначається, що обвинувачення ДБР стосуються періоду, коли з вересня 2022 року по лютий 2023 року – під час перебування підрозділу ТрО на Київщині в Сухолуччі Шабунін був відряджений до НАЗК [Національне агентство з питань запобігання корупції — ред], де займався просуванням антикорупційних змін та реформ, у тому числі в оборонному секторі.
«Він зокрема займався відновленням електронного декларування, плануванням та розробкою рішень щодо зменшення зловживань в оборонних закупівлях, які пізніше після сумнозвісного скандалу з “яйцями по 17 грн” були прийняті на законодавчому рівні», – підкреслюють у ЦПК.
Як стверджують у Центрі, після завершення відрядження в НАЗК Шабунін разом зі своїм підрозділом поїхав на Донеччину та проходив військову службу там.
Щодо теми шахрайства, то за версією ДБР, «шахрайські дії» з боку очільника ЦПК полягають у тому, що, перебуваючи у відрядженні в НАЗК, він отримував грошове забезпечення військовослужбовця та нібито заволодів цими коштами шляхом обману.
Водночас як зазначається у Центрі, Шабунін виконував наказ командування про відрядження до НАЗК, тож немає підстав стверджувати про заволодіння коштами — це була офіційна зарплата військовослужбовця.
Йдеться про те, що він отримував стандартні військові виплати: 20 тисяч гривень грошового забезпечення та додаткову винагороду у 30 тисяч гривень, що на той час передбачалася для всіх без винятку військовослужбовців незалежно від місця служби. Жодних «бойових виплат» Шабунін не отримував, наголошують у ЦПК.
Сума, якою, за версією ДБР, незаконно заволодів Шабунін і завдав матеріальної шкоди державному бюджету в особі військової частини, становить 224 249,49 гривні. З них 183 811,06 гривень – це грошове забезпечення військовослужбовця, а 40 438,43 гривні – сплачене ЄСВ [Єдиний соціальний внесок — ред.].
Сам Віталій Шабунін заявив, що кримінальне провадження проти нього – це спроба влади залякати критиків і показати, що «можна робити що завгодно і з ким завгодно». За його словами, обшук на місці постійної дислокації підрозділу, до якого він прибув лише за день до того, тривав із п’ятниці 14:00 до 5 ранку суботи й відбувся без ухвали суду.
Під час обшуку, стверджує Шабунін, йому вручили підозру у заволодінні коштами через отримання офіційної зарплати військовослужбовця — 225 тисяч гривень за пів року, з яких 40 тисяч гривень становили податки та збори. За це, за його словами, ДБР та прокуратура пропонують покарання у вигляді 5-10 років позбавлення волі.
Шабунін також розповів про маніпуляції з його мобільним телефоном: коли слідчі зайшли в кімнату, співробітник СБУ вже був там із його телефоном у руках, а через дві години телефон «знайшли» під порогом і занесли всередину розблокованим. Усе це, за його словами, зафіксовано на слідчих камерах.
Він вважає, що справа проти нього є частиною більшої тенденції до «корупційного авторитаризму» з боку влади, зокрема на тлі інших резонансних рішень: спроби прийняти законопроєкт про амністію за корупцію в оборонних закупівлях та непризначення переможця конкурсу на посаду директора БЕБ.
Читайте також
- Уряд відхилив кандидата на посаду голови Бюро економічної безпеки. Це може коштувати бізнесу свободи, а Україні — $5 мільярдів.
