Протягом березня 2025 року у бот «Перевірка» надійшли запити, які створюють шахраї та фейкороби, генеруючи різний контент для поширення клікбейтних повідомлень. До вашої уваги підбірка фейків, що масово поширювалися в українському медіапросторі минулого місяця.
1. Мобільні оператори надають 3 місяці безкоштовного користування своїм клієнтам
Протягом місяця до нас регулярно надходили запити з проханням перевірити, чи дійсно мобільні оператори Київстар, Lifecell та Vodafone надають 3 місяці безкоштовного користування своїм клієнтам згідно з рішенням РНБО.
«РНБО ухвалило рішення щодо мобільних операторів Київстар, Lifecell та Vodafone. Через стрімке зростання цін до 300% оператори компенсують 3 місяці безкоштовного тарифу», – йдеться в цих повідомленнях.

Насправді такий заголовок використаний для привернення уваги користувача, до того ж допис містить зазначений термін подачі заявки, щоб спонукати одразу «Подати заявку на виплату». Натиснувши на цю кнопку, ми натрапляємо на чат-бот «Мобільні оператори України» і, зробивши ще декілька кроків, в результаті отримуємо запрошення долучитись до анонімного телеграм-каналу.

Цього місяця у запитах переважно користувачам в таких повідомленнях пропонувалось долучитися до анонімного телеграм-каналу «Швидше всіх», який систематично використовує повідомлення з клікбейтом для залучення аудиторії.
Перевіривши офіційні ресурси РНБО та операторів мобільного зв’язку, ми переконалися в тому, що про таке зобов’язання немає жодної відповідної інформації.
2. Автоматичний доступ до програми «Доступні ліки»
Повідомлення про те, що в рамках урядового проєкту «Доступні ліки» стануть доступними 417 препаратів за рахунок держави в аптеках України, протягом березня також неодноразово надходили в наш чат-бот «Перевірка» .
У таких повідомленнях йдеться про те, що нібито користувачу надається автоматичний доступ до зазначеної урядової програми та пропонується переглянути перелік медичних препаратів. Для цього потрібно обрати вікову категорію та підтвердити свій намір.

Після цього на користувача чекає наступний крок — надіслати запит на вступ до анонімного телеграм-каналу «Доступні ліки/Аптеки/Знижки». Тобто, дане повідомлення є типовим прикладом клікбейту для залучення користувачів до закритого каналу в Telegram, який не є офіційним та не має стосунку до зазначеної урядової програми.
За інформацією МОЗ, загалом на сьогодні програма «Доступні ліки» налічує понад 600 торгових назв лікарських засобів та медичних виробів, вартість яких повністю або частково оплачує держава. З 1 січня 2025 року набув чинності додатковий Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки», затверджений Постановою КМУ від 03 грудня 2024 року № 1380.
Щоб скористатись цією програмою пацієнт має звернутися до лікаря, з яким укладено декларацію, та отримати електронний рецепт, а далі звернутися до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки». Знайти відповідну аптеку можна скориставшись інтерактивною картою, де за областями постійно оновлюється перелік закладів, які беруть участь у програмі.
3. Кожна дитина, народжена з 2004 року, отримає статус «Дитина війни»
Протягом минулого місяця ми отримали чимало запитів із проханням перевірити інформацію про те, що нібито запрацював реєстр, який надає змогу змогу отримати статус «Дитина війни».
«Цей статус дозволяє безкоштовно отримувати медичну допомогу, безкоштовне навчання, та щомісячну допомогу. Отримати статус війни може кожна особа, яка була народжена з 2004 року», – йдеться в таких повідомленнях.
У них додається заклик, який спонукає користувача до дії, а саме перейти за посиланням і наголошується, що подати заявку на отримання статусу можна лише до певного числа. Дописи містять 5 вікових категорій, аби дізнатися деталі, потрібно обрати одну з них. Натискаючи ж, користувачу пропонують надіслати запит на те, щоб долучитись до анонімного телеграм-каналу.

В окремих запитах, що надсилались з анонімних телеграм-каналів, наприклад «Київ Деснянський», «ПУЛЬС | Новини України», «Юридичний Телеграм», містився нібито фрагмент із етеру «ТСН» з Аллою Мазур, яка штучно згенерованим голосом говорить:
«Вступив у дію закон 4995–го, згідно з яким ви можете отримати для вашою дитини статус «Дитина війни».

Номер цього закону фейкороби вже використовували в 2024 році для поширення іншого повідомлення про те, що він нібито передбачає щомісячну виплату дітям у розмірі до 15 тисяч гривень протягом трьох років. Насправді цей закон стосується забезпечення житлом родин загиблих учасників АТО, повідомили в Національній соціальній службі України.
Окрім того, потрібно розрізняти статуси “Дитина війни” та “Дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”.
Дитина війни – особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Засвідчує такий статус орган соціального захисту населення шляхом проставлення відповідного штампу у пенсійному посвідчення громадянина. Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів регламентується Постановою Кабінету Міністрів України №268.
Щоб отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, потрібно звернутися в органи опіки та піклування за зареєстрованим місцем проживання чи перебування дитини як ВПО або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами влади.
4. Уряд створив систему «Тризуб» для зниження цін на мобільні тарифи
Запит із проханням перевірити таку інформацію до нас надійшов із повідомленням, яке поширив телеграм-канал (архів) «ЗАПОРІЖЖЯ ІНФО».

«На екстреному засіданні за наказом президента #156/2025 створено систему «Тризуб», яка дозволяє зменшити вартість мобільного тарифу на 50% назавжди», – йдеться в повідомленні.
Для того, щоб скористатись такою «послугою» потрібно «Підключити Тризуб». Натискаючи будь-яке з посилань, користувачу пропонується доєднатися на анонімного телеграм-каналу з такою ж назвою.

Також у дописі фейкороби використали скриншот-підробку Указу Президента України. Адже, на офіційній сторінці Офісу Президента України під цим номером йдеться про інший Указ, а саме про утворення Новопавлівської сільської військової адміністрації Синельниківського району Дніпропетровської області.

Тож інформація про те, що Уряд створив систему «Тризуб», яка знижує ціни на мобільні тарифи – це фейк з використанням клікбейту задля збільшення аудиторії анонімного телеграм-каналу.
Раніше фейкороби вже використовували назву цієї ж «системи» для поширення клікбейтних повідомлень про те, що її створили «спільно спецслужби та сили ППО, для того, щоб миттєво повідомляти ваше місто області про всі запуски та в реальному часі демонструє рух ракет на карті».

5. Великобританія виплатить усім пенсіонерам по 8 тисяч гривень
Низкою анонімних телеграм-каналів, зокрема «Кропивницький Новини», «Незламний», «ЗАПОРІЖЖЯ ІНФО» (архів) поширилась інформація про нібито виплату у 8000 гривень усім пенсіонерам України.

«Премʼєр-міністр Британії заявив про грошову підтримку України. Кожен пенсіонер може отримати виплату у 8 000 грн до 24 березня», – йдеться в повідомленнях.
Щоб нібито отримати кошти потрібно обрати вікову категорію. Проте, після натискання пропонується доєднатися до анонімного телеграм-каналу «OPG».

Перевіривши офіційні джерела, а саме сайти Пенсійного Фонду України, уряду Великої Британії та врешті заяви прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера, ми не знайшли жодного підтвердження інформації наведеної, в повідомленні. Отже, це чергове фейкове повідомлення з клікбейтним-заголовком, орієнтоване на одну з найвразливіших груп — українських пенсіонерів.
Ми вкотре застерігаємо від пропозицій приєднуватися до анонімних ресурсів, оскільки вони не несуть жодної відповідальності за контент, який розміщують. Також це може призвести до отримання недостовірної інформації, зламу акаунту та втрати особистих даних та фінансів.