Сьогодні, 15 травня, в Україні відзначають День вишиванки. У Харкові з нагоди цього близько сотні містян вийшли на ходу центом міста з 50 метровим рушником, який, кажуть активісти, є символом єдності. Харківʼяни йшли від памʼятника Шевченку до намету «Все для Перемоги», що на Площі Свободи. Деталі розповідаємо далі.
«Ми робимо це щороку в третій четвер травня і протягом всієї війни. Вже 11 років ми збираємося на акцію, присвячену цьому дню… Однак сьогодні вперше це відбулося біля памʼятника Тарасу Шевченку, від якого ми пройшлись ходою з великим рушником єдності центром», — розповів активіст та співзасновник цієї акції Володимир Чистилін.
Чистилін також зазначив, що така акція — це акт єднання, аби показати, Харків сьогодні є українським. «Можливо акція вишиванки у нашому місті — найсхідніша в Європі сьогодні», — також додав активіст.
Серед активістів, які долучилися до акції, — пані Валентина, яка переїхала до Харкова з Куп’янська. Вона розповідає, з собою сьогодні принесла весільний рушник, який лишився їй у спадок. Його вишили у 1914 році, тобто йому вже понад 110 років.
«Тут зображені: Ніколай другий [ останній всеросійський імператор], півні, як символ войовничості, а також червоно-чорні козаки», — описує реліквію пані Валентина.
До заходу долучився і харківʼянин Євген, який прийшов сюди зі своїм кумом. Чоловік розповідає, це не перша така його акція, а долучатися до подібних ініціатив він вважає своїм обовʼязком.
«Мені дуже запамʼяталося, як у дитинстві лазив по батьківським речам і знайшов яскравого вишитого рушника і мене, як дитину, ця річ так вразила», — згадує Євген.
Водночас харківʼянка Валентина розповідає, що для неї День вишиванки — день українства та пам’яті своєї історії.
«Це памʼять про наших батьків та дідів, які таким чином зберігали пам’ять про свій рід. Тільки Радянський Союз це все викорінював. Але я рада, що знову в нашому світі та країні відроджується ця пам’ять», — пояснює Валентина.
Крім того, для ще однієї учасниці акції Юлії, День вишиванки — це певна рефлексія про українську культуру та ідентичність — те, що українці захищають під час війни.
«На акції багато красивих людей, вони посміхаються одне одному. І для мене це важливо. Я цього року знайшла для себе нарешті вишиванку на Буковині. І цікавою є історія не про цю мою вишиванку, а іншу — зі слобідським орнаментом, саме нашим харківським. Це цінний одяг. Вишивала мама бійця, який теж зараз на фронті», — додала вона.
Юлія пояснила, такі заходи вкрай необхідні в умовах війни, адже демонструють єдність. Крім того, під час заходу усі охочі змогли зробити візерунок харківської вишиванки, який потім віддадуть військовим до шпиталю, як символ їх підтримки.
Нагадаємо, 12 травня у Харкові провели майстер-клас із малювання на честь загиблого на війні Олександра Поддубного з позивним «Француз». Захід організувала донька військового – Дарина. Журналісти Ґвара Медіа відвідали захід та разом з учасниками створили художні роботи. Детальніше дивіться та читайте у фоторепортажі.
Читайте також
- У Харкові пройшла хвилина мовчання, приурочена Дню української піхоти — фото.
