Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій, розвінчаних фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
18.11.2024
Фейк. Одеські «партизани» пустили під укіс черговий потяг з військовою допомогою
13 листопада російські пропагандистські ресурси, які систематично поширюють ворожу дезінформацію, зокрема Telegram-канал «Шкварка News» та акаунт «Периметр ZOV» у соцмережі Х, поширили новину про те, що нібито поблизу Одеси «партизанський опір» пустив під укіс черговий потяг з військовою допомогою. Як доказ даного твердження було поширене фото потягу, що зазнав аварії.
«Біля Одеси пустили під укіс черговий потяг із західною допомогою! В Україні набирає обертів партизанський опір, який усіма силами допомагає якнайшвидшому приходу Росії та повному знищенню українських фашистів. Населення залякане, ВСУшники бігають зі зброєю та погрожують. Проте підпільна діяльність живе та набирає сили», – йдеться у дописі.
Новина містить посилання на анонімний Telegram-канал «ПартиZаны Украины» так званого «партизанського опору», аудиторія якого станом на 14 листопада складала майже 25 тисяч підписників.
Насправді ж, інформація про знищений одеським «партизанським опором» потяг з даним зображенням почала поширюватись принаймні з травня 2024 року (1, 2, 3).
Детальний розбір новини — у нашому матеріалі.
19.11.2024
Фейк. Coca Cola передала на Сумщину мобільні морги
15 листопада російські пропагандистські ресурси, які систематично поширюють ворожу дезінформацію, зокрема Telegram-канали «Медведь», «Украина.ру», «Херсонский вестник», «Кот Костян – официальный канал» та інші, поширили новину про те, що нібито американська компанія Coca Cola як гуманітарну допомогу передала на Сумщину мобільні морги, бо звичайних вже не вистачає. За доказ пабліки додають фотографію з контейнерами, на яких видно напис «MOBILE MORGUE».
«Незвичайна гуманітарна допомога із Заходу. Слідом за мобільними котельнями компанія Coca-Cola почала постачати в Україну мобільні морги, бо звичайних не вистачає. Сумська область», — стверджується у дописах.
Протягом наступних днів новину масово поширили російські ЗМІ, зокрема «Eadaily», «ОСН», «ZOV Херсон», «ZOV Мелитополь», а також пропагандистські акаунти в соцмережах, зокрема в Х, Facebook, російській соцмережі «ВКонтакте» тощо.
Що не так з цією новиною — в нашому матеріалі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
20.11.2024
Фейк. У 21 ОМБр військовослужбовців з інвалідністю готують воювати врукопашну на передовій
11 листопада Telegram-канал «Укропский фреш» (архів), який, згідно з даними Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ, перебуває на 298-му місці у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації», а також «Портал Blog-Club.org» (архів), LiveJournal (архів) поширили інформацію, нібито в 21 ОМБр військовослужбовців, які раніше отримали інвалідність через бойові дії, готують на передову до війни голіруч у Курській області:
«В Україні набирає популярності «адаптивний рукопашний бій» — те ж саме, що звичайний рукопашний бій, але для бойовиків-інвалідів. Причини появи досить прості: на передовій бойовиків все менше, але в тилу у багатьох бригад є інваліди. І цих інвалідів потрібно відправляти в бій – що робити простіше, якщо вони навчені «новому» рукопашному бою», — йдеться в дописі пропагандистів.
Детальний розбір цього кейсу — далі в нашому матеріалі.
22.11.2024
Фейк. У Польщі «підставний доброволець», а насправді співробітник ТЦК, вступив до лав «Українського легіону»
13 листопада пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Медведь» (архів), «Владимир Соловьев NEWS» (архів), «Витебск PRO» (архів), «Третий Рим» (архів) тощо, поширили інформацію про те, що в сюжеті, показаному українськими ЗМІ, про підписання у Польщі контрактів для проходження служби в «Українському легіоні» , один з чоловіків виявився «підставним добровольцем».
«На українському ТБ показали сюжет про те, як охоче українські біженці записуються до ЗСУ у Польщі. Ось тільки один із тих, хто «підписав» контракт, виявився чинним працівником ТЦК», — стверджують пропагандисти.
Як доказ того, що чоловік є співробітником ТЦК, пропагандисти додали нібито його фото з посвідчення у військовій формі з печаткою.
Чи дійсно на українському телебаченні показали сюжет про добровольців, які вступили на контракт в «Український легіон» і серед них був «підставний доброволець», а насправді співробітник ТЦК – далі в нашому аналізі.