Завдяки Трампу російсько-українська війна знову висвітлюється у чеських медіа

International Edition - 15 Травня 2025 | 16:34
Prague, Czechia

Чому цей текст в моїй харківській Ґварі? Ми почали співпрацю з виданням Euractiv — їхніми редакціями в Польщі, Словаччині та Чехії. У цій статті Катерина Зихова з чеського Euractiv дослідила динаміку згадок війни Росії проти України в місцевих медіа, щоб показати наскільки у ній відчутні зміни після обрання нового президента Сполучених Штатів.

Після місяців «втоми від України» чеська суспільна думка та новинні редакції знову звернули увагу на схід. Опитування серед населення та аналіз медіа показав, що інтерес до теми війни Росії проти України та пов’язаних питань підвищився серед чехів та їхніх вітчизняних медіа.

У кінці січня аналітичний інститут STEM опитав чеське суспільство щодо їхніх поглядів на російсько-українську війну. Респондентів, які були зацікавлені у війні в Україні, було більше, ніж у червні 2024 року. Відповіді, що вони були «дуже сильно» або «сильно» зацікавлені у цій темі, обрали 23% респондентів, порівняно з 16% минулого року.

38% були «не дуже» або «взагалі не зацікавлені» у війні станом на січень, тоді як у червні минулого року такі відповіді обрали 44%. Решта (39% та 41% у ретроспективі) були «помірно» зацікавлені в темі, що означає, що «люди сприймають інформацію, яка доступна в їхніх індивідуальних підбірках медіа, і спеціально її не шукають, — пояснює STEM інститут.

Вітер змін Трампа

За словами STEM, таке незначне підвищення може бути пов’язане з обранням нового президента Сполучених Штатів Дональда Трампа. Цей сплеск почався після тривалого періоду втоми, де протягом 2024 спостерігалося зниження суспільного інтересу до російської агресії в Україні. Хоча інтерес був дуже високим на початку агресії у 2022 році, він протягом року почав потроху знижуватися, а до 2023 року інтерес більше зосередився на внутрішніх питаннях, пов’язаних із впливом російської війни, розповіли в STEM.

Схожа тенденція спостерігається у випадку інтересу до теми від чеських медіа. Згідно з дослідженням Newton Media, загальне висвітлення у чеських виданнях було найвищим у перший рік агресії — середньомісячний рівень висвітлення у медіа зріс до 14 218 матеріалів [від медіа що стосуються російсько-української війни, включаючи пости в соціальних мережах, — ред.] , але з часом почав спадати. 

«Із середини 2022 до кінця 2024 спостерігається поступове зниження інтересу медіа з незначними коливаннями. У 2023 році середньомісячний показник за весь рік становив 6 420 матеріалів, а у 2024 році — 3 901», — говорить агенція.

У першому кварталі цього року інтерес знову підвищився, а середньомісячний показник піднявся до 5 067 матеріалів. «У березні 2025 року було зафіксовано найвищий рівень публічності війни з липня 2023 року — 6 045 матеріалів. Зростання згадок [російсько-української війни] у медіа було зафіксовано вже в лютому», — повідомили в Newton Media.

Це пов’язано з тим, що медіа в той час уважно стежили за тим, як адміністрація Дональда Трампа реагуватиме на російську агресію в Україні. Публічність Трампа у чеських медіа різко виросла до більше ніж 3 000 згадок цього лютого — схожа тенденція спостерігалась і у згадках Віцепрезидента Джей Ді Венса.

«Якщо простежити за повним висвітлення в медіа теми війни в Україні цього року, можна помітити різке зростання в публічності, особливо в другій половині лютого [2025], що можна розглядати як наслідки контроверсійних дій зі сторони нового Президента Сполучених Штатів», — зазначає Newton Media.

«Під час зустрічі Трампа із президентом України Володимиром Зеленським у Білому Домі тижневий показник публічності щодо війни був удвічі більшим, ніж у січні. Пізніше, у березні, спостерігалось поступове зниження уваги медіа», — пишуть дослідники.

Суперечливі наративи стають популярними

Хто писав найбільше на цю тему в чеському медіасередовищі? За словами Newton Media, активність сайтів із дезінформацією зросла і вони навіть випередила деякі з найбільш відомих медіа.

За словами Павла Гавлічека, аналітика в Асоціації міжнародних відносин (TOP 09), чеське середовище дезінформації «достатньо розвинулось» з 2014 року. «Нехай Чеська Республіка тимчасово закрила декілька сайтів на початку російського вторгнення, а ЄС заблокував роботу російських медіа на своїй території, існує багато каналів, які більш чи менш відкрито транслюють прокремлівські наративи», — сказав він Euractiv Czechia.

За словами Czech Elves, теми Сполучених Штатів та Дональда Трампа домінують навіть над сайтами з дезінформацією, що слідкують за війною в Україні. Водночас ці теми, наприклад, представляли як підбурювання конфлікту, а українське керівництво називали «злочинним режимом».

Гавлічек каже, що навіть деякі популярні медіа інколи можуть використовувати дивні наративи. «Один приклад усього — Андор Шандор (колишній голова чеської військової розвідки, який зараз працює як безпековий аналітик і коментатор) в інтерв’ю зі мною в програмі Prima CNN News, в якому ми обговорювали російські атаки на цивільне населення в Україні, використовуючи традиційний кремлівський метод, сказав:  «я не був там і не бачив цього нападу, я не знаю, чи це була російська ракета, чи російська ракета, збита українцями, тому я не можу сказати».

«Це традиційний метод Кремля —  [такі повідомлення] отримують багато ефірного часу в Чеській Республіці саме на телебаченні. Це спроба заплутати правду настільки, наскільки це можливо. Це важливо, тому що ключовим гравцем у сфері впливу на громадську думку є не стільки самі медіа, скільки політики та діячі, які в них з’являються», — підсумував аналітик.

Авторка: Катерина Зихова, Euractiv.cz

Переклад англійською: Мартін Ржига, Euractiv.cz

Переклад українською: Ельза Д’яченко

Обкладинка: Мартін Крхнацек

sloveniacheciapolskaeuractive
slovenia

Проєкт профінансовано урядами Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини через гранти Visegrad Grants від International Visegrad Fund. Місія фонду — просувати ідеї сталої регіональної співпраці в Центральній Європі. 

Проєкт також підтримує Міністерство закордонних справ Республіки Корея. 

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.