Близько 90% ромів, що проживали на території Харківщини, виїхали після початку повномасштабного вторгнення. А загальна кількість внутрішньо переміщених осіб серед ромів на території всієї України на сьогодні складає близько 80-90 тисяч людей.
Про це журналістам Ґвара Медіа розповів голова Харківської громадської організації «Чачімо», яка займається освітнім та правозахисним напрямами інтеграції ромів в українське суспільство, Микола Бурлуцький.
«Але це дуже загальна цифра, тому що важко підрахувати, бо роми кочують. Але дійсно велика частина ромів виїхала з Харківщини та стали внутрішньо переміщеними особами, але є й ті, хто навпаки переїхали до Харківщини з тимчасово окупованих територій», — додав Микола Бурлуцький.
8 квітня у світі відзначається Міжнародний день ромів. Наразі ромська спільнота є однією з вразливих соціальних груп, тож її представники мають труднощі з доступом до освіти, медицини, працевлаштування та інших соціальних послуг, а також потерпають від агресії, зумовленою расовою дискримінацією. А, за словами Микола Бурлуцький, з початком повномасштабного вторгнення ці проблеми лише збільшились.
«Зараз особливо гостро постало питання матеріального забезпечення, питання документації, тому що багато із ромів не мали документів, коли покинули свої домівки. А також питання, пов’язане з працевлаштуванням і з адаптацією в нових містах», — пояснив Микола Бурлуцький.
За його словами, питання дискримінації зараз так само загострилося. Як приклад, голова «Чачімо» згадує, як у 2022 році переселенцям надавали можливість проживання в готелях, натомість були випадки, коли ромам, які так само шукали прихисток після початку повномасштабного вторгнення, відмовляли. «Тобто казали, що не має місць, однак потім роми бачили, як туди заселяли інших людей», — додав Микола Бурлуцький.
Враховуючи це, головна мета роботи «Чачімо» — захистити права ромів та допомогти ромам інтегруватися в українське суспільство. Однак з початком війни, тобто ще з 2014 року, організація почала допомагати ще й ромам, які мають статус ВПО на території Харківської області. Микола згадує, що тоді переселенці були переважно зі Слов’янська, Донецька та Краматорська.
«Однак останні три роки наша організація надає гуманітарну допомогу саме ромам-переселенцям в Ужгороді, куди ми переїхали організацією. Зокрема, допомагаємо продуктовими пакетами, медикаментами, а також юридичною та соціальною допомогою. На початку війни також займались евакуацією», — зазначив Микола Бурлуцький.
Він додав, що у своїй роботі вони співпрацюють з низкою громадських організацій.
Читайте також
- Майже 10% від усіх євреїв Харкова вбили нацисти під час війни — виставка про історію єврейства в Україні.
