Більшість опитаних біженців з України виїхали зі східних регіонів України — Харківщина серед лідерів.

Про це свідчать дані опитування, проведеного у листопаді – грудні 2024 року дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення Центру економічної стратегії.

Там уточнюють, 32,6% від усіх біженців, що виїхали за кордон походить зі сходу України. А з самої лише Харківщини 13,8%. Більше неї, відповідно до оприлюднених даних, лише з Києва — 18% респондентів.

Регіони походження українських біженців у відсотках / Інфографіка: центр економічної стратегії

Загалом наразі за кордоном перебуває близько 5,2 мільйона українських біженців, майже половина з яких живе в Німеччині та Польщі. А 200 тисяч виїхали до ЄС через Росію.

Найбільше біженців виїхало у березні 2022 року (2,5 млн осіб). Після чого, за словами експертів, спостерігалися різні зміни цього процесу, які включали як приїзд, так і виїзд українців за кордон.

Водночас повідомляється, найбільш поширеною віковою групою серед біженців залишаються жінки 35–44 років, більшість з яких (54%) виїхали за кордон разом із дітьми.

Вікові групи біженців / Інфографіка: центр економічної стратегії

Ймовірно, менше половини з цих біженців планує повернутися в Україну. Відповідно до даних опитування, сьогодні зберігається тренд на зменшення частки біженців, що планують повертатися до України. Відтак, станом на кінець 2024 року ця частка вперше стала нижчою за половину опитаних.

«Ті, хто раніше точно або скоріше планували повертатися, змінили свої наміри у бік неповернення. Частина біженців, які планували повернутися на початку 2024 року, вже це зробили», — додали соціологи.

Скільки українців повернеться та скільки залишиться за кордоном / Інфографіка: центр економічної стратегії

Фахівці також зазначили, що після закінчення війни за кордоном залишиться 1,7 мільйона українців за оптимістичного сценарію, 2,3 мільйона — за середнього та 2,7 мільйона — за песимістичного.

Крім цього, після закінчення війни, за кордон додатково можуть виїхати 290 тисяч українських чоловіків за оптимістичного сценарію, 389 тисяч — за середнього та 532 тисяч — за песимістичного.

Читайте також