З 24 лютого наша діджитал-редакторка покинула рідний Херсон і стала однією з мільйонів біженок в Європі. Але виявилось, що бути зареєстрованим на окупованій території — не менша проблема, ніж там залишитись. Принаймні, з точки зору банківської системи. У авторській колонці Даша розповідає, як (не) працюють банки на окупованому Півдні та що місцеві мешканці роблять зі своїми рахунками.
Почну з передмови: я сама з Херсона. Все своє життя прожила у цьому південному місті, і жила б далі, якби не війна. Кілька місяців тому в мене почалися труднощі з банками — так само, як і в інших людей, що знаходяться в окупації. Сьогодні я розповім, які є проблеми з банкінгом на окупованих територіях, зокрема, з одним з найпопулярніших банків України — ПриватБанком.
Що дає робота банків в окупації?
У травні Національний банк України затвердив алгоритм дій для вітчизняних банків на окупованих територіях: за можливості, він порадив їм працювати. Нормальне функціонування банківської системи на ТОТ [тимчасово окуповані території — прим.ред.] — це запорука фінансової безпеки наших мешканців.
Величезна кількість людей тримали і тримають гроші на картках. До того, як відключили звʼязок, розрахуватися було простіше: заходиш в додаток і перекидаєш гроші на картку. А як перерахувати кошти, якщо вхід до банку займає кілька годин (і не завжди вдасться увійти)? Зняти ж готівку в умовах окупації можна лише через посередників з комісією у 2-5%.
Якщо не працює банк, це означає, що хтось не може отримати зарплату, пенсію, соцвиплати або просто допомогу від родичів. І добре, якщо людина має накопичення готівкою. А якщо ні?
Як людині не взяти гроші від росіян, якщо навіть українську пенсію вона тепер не може отримати?
З іншого боку, зрозуміло, що фізично обслуговувати людей на ТОТ банки не можуть, — територію контролюють росіяни. Наприклад, деякі закриті приміщення відділень вітчизняних банків росіяни пограбували ще в перші дні окупації. Та у більшості банків, на щастя, є онлайн-підтримка і додатки. З часом деякі дозволили авторизацію через дзвінок у Viber — це полегшило життя багатьом мешканцям ТОТ, однак не вирішило їхні проблеми.
Увійти в акаунт — завдання із зірочкою
Робота українських банків до війни була влаштована так: заходиш у додаток чи на сайт, вводиш номер телефону, підтверджуєш вхід через дзвінок або смс. Проте на Херсонщині український звʼязок не працює вже декілька місяців. Відповідно, отримати дзвінок чи смс люди не можуть, отже, і увійти до акаунта також.
Такі проблеми, за словами жителів, спостерігаються у «Райффайзен Банку» та «ПриватБанку». Херсонці призвичаїлись і знайшли тимчасове вирішення проблеми входу до «ПриватБанку». Небайдужий чоловік записав відео на цю тему на YouTube.
На жаль, на те, аби просто отримати доступ до рахунків, витрачається по дві-три години — не завжди успішно. Також, судячи з коментарів, велика кількість мешканців скаржаться на підтримку в «Приваті». Більшість своїх клієнтів банк просто відправляє шукати відповіді власноруч. Очевидно, в компанії немає ресурсів системно вирішувати цю проблему.
Лише після поста на Фейсбук з відміткою банку мені надали чергову шаблонну відповідь.
В коментарях до відео херсонці діляться власними лайфхаками. Ось декілька з них:
- В підтримку «ПриватБанку» радять звертатися не через додаток — так більше шансів отримати консультацію від живої людини. Також, краще не використовувати браузер від Google.
- Радять використовувати VPN. Без нього аккаунт не заблокують, але загалом користуватися інтернетом, який працює з росії, небезпечно.
- За можливості поставте розблокування за FaceID або відбитком пальця.
Блокування SWIFT переказів
До червня SWIFT платежі можна було отримати просто і без проблем. Влітку ситуація змінилась: в якийсь момент я не змогла отримати жодного переказу на свій український рахунок. У підтримці банку мені відповіли, що до банку гроші не дійшли, тобто їх заблокував хтось з посередників.
Виявилося, деякі європейські банки (у моєму випадку проблема сталася з німецьким банком) відмовляються відправляти гроші на рахунки людей з окупованих територій.
У підсумку, мешканці ТОТ, а також ті, хто зареєстрований на цих територіях, не можуть отримати перекази з інших країн. Це дійсно проблема, адже багато хто хоче підтримати близьких з-за кордону, надіславши їм кошти.
Спробувати вирішити це можна, змінивши адресу прописки, проте не в кожному банку є така опція. Та й як мешканцю ТОТ змінити прописку, якщо він не може виїхати? Наприклад, в Монобанку змінити адресу реєстрації можна без будь-яких додаткових походів у відділення чи сканів документів — достатньо зайти в налаштування.
Але в інших випадках банки вимагають скан самого документу або довідку ВПО [внутрішньо переміщеної особи — прим.ред.]. Отже, якщо ви знаходитеся в окупації, зробити це вам не вдасться.
Актуалізація даних
Більшості клієнтів з пропискою на окупованих територіях надійшло повідомлення про необхідність актуалізувати дані. Проте дуже часто зробити це неможливо — система переважно видає помилку. Так сталося й зі мною. Вирішити проблему можна, звернувшись напряму до відділення. Але що робити тим, хто не має такої можливості? Хто знаходиться за кордоном або в окупації? Відповіді немає.
На щастя, ПриватБанк пообіцяв не блокувати рахунки тих, хто не актуалізує дані вчасно. Та чи вийде скористатися своїми рахунками у майбутньому мешканцю ТОТ — відкрите питання.
Нагадаємо, у 2014 році, коли рф анексувала Крим та частину територій на Сході, мешканці ТОТ мали такі самі проблеми з українськими банками. Людям з пропискою на окупованих територіях інколи відмовляли в кредитах чи — в окремих випадках — блокували рахунки. Врешті, у травні 2014-го Національний банк України прийняв рішення припинити роботу українських банків до звільнення окупованих територій. Більше про те, як розвивалась ситуація, можна дізнатись на офіційному ресурсі НБУ.