Які фейки розвінчала наша команда за допомогою бота ПЕРЕВІРКА цього тижня – читайте далі.
Фейк
Чоловіків-українців віком від 18 до 60 років, що перебувають у Польщі, мобілізують для участі у війні в Україні.
Таку інформацію поширюють у фейковому листі від Міністерства закордонних справ України до Міністерства закордонних справ Польщі з проханням надати інформацію про всіх українських чоловіків, що зараз перебувають у цій країні.
Сервіс перевірки фото показує, що шапка Міністерства та підпис Кулеби наклали поверх документа.
Вперше цей лист з’явився на сайті російського ІА “красная весна” ще 3 лютого 2022 року, а 17 червня його вже повторив телеграм-канал “Джокер ДНР”.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО в Україні пояснюють, що це фейк. В такий спосіб ворог намагається знизити рівень довіри до України загалом. Цей фейк є частиною інформаційно-психологічної операції.
Фейк
Щоб стати членом Євросоюзу, Україна має припинити прославляти Степана Бандеру.
Про це пишуть кремлівські ЗМІ. На доказ цієї “вимоги” країна-агресор наводить озвучену в ефірі французького BFM TV тезу адвоката Асоціації синів та дочок депортованих із Франції євреїв Арно Кларсфельда про необхідність перейменування українських вулиць, названих на честь Бандери.
Основними вимогами вступу України до ЄС залишаються проведення реформ та відповідність українського законодавства європейському.
росія цитує лише “лояльних експертів”, щоб сформувати хибне враження, зазначають у Центрі протидії дезінформації.
Маніпуляція
З 1 липня у Ризі українських біженців виженуть на вулицю.
російські видання пишуть, що мер Риги Мартніш Стакіс заявив, що з 1 липня готелі столиці можуть припинити дію угоди між урядом Латвії та представниками готельного бізнесу.
15 червня Мартніш Стакіс дійсно дав інтерв’ю латвійському телебаченню LTV, де говорив про українських біженців. Проте інформація російських медіа не відповідає дійсності. Мер Риги сказав, що держава має надати більшу компенсацію за розміщення біженців у готелях, інакше вони більше не надаватимуть цих послуг, і для біженців доведеться шукати нові помешкання.
Тобто, мер лише висловив свої побоювання щодо розмірів відшкодування готелям на розміщення біженців. Але зараз тривають переговори задля уникнення небажаної ситуації.
Фейк
Зеленський розраховується за зброю українськими музейними експонатами.
Такий фейк поширюють російські пропагандисти. Пояснюють це тим, що українські музеї припинили свою роботу ще у березні, а що зараз з експонатами – невідомо. На днях російським журналістам начебто вдалось з’ясувати, що вагома частина фондів харківських історичних та художніх музеїв, а також музеїв Дніпра, Миколаєва та Львова знаходяться у національному музеї Данії. Інша частина експонатів з України розійшлася приватним колекціям та музеям західних країн.
У матеріалі також використали фото, де виносять картину з музею. Проте цей кадр взятий з репортажу про захист музейних експонатів від російських обстрілів.
Ми ж нагадуємо, що російські окупанти постійно обстрілюють українські міста та знищують українські музеї. 7 травня вони знищили Національний музей Григорія Сковороди, раніше викрали роботи художників з Маріупольського музею, знищили 25 робіт української художниці Марії Примаченко.
Ще на початку війни різні експонати почали вивозити безпечніші місця, аби росіяни їх не знищили. Як, наприклад, сталося з музеєм Григорія Сковороди на Харківщині на початку травня. Або ж із Харківським художнім музеєм, про який Gwara Media знімала репортаж у березні.
Станом на 10 червня 2022 року вже задокументовано 388 епізодів воєнних злочинів проти культурної спадщини.
Фейк
Американська розвідка досліджує захоплену українськими військовими російську техніку, щоб виготовляти власну зброю.
У мережі поширюють інформацію, що Пентагон збирається використати російські технології для виготовлення американської зброї.
Новини про вивчення російської зброї поширилась зі статті The New York Times про роботу американських слідчих в Україні. Експерти Пентагона дійсно вивчають російську техніку, однак з метою з’ясувати, які країни постачали росії деталі для виготовлення озброєння, та обмежити постачання технологій до країни-агресорки.
Читайте також наш матеріал Як формуються хвилі дезінформації та в чому їхня небезпека? Досвід бота “Перевірка”. Якщо ж вам складно перевірити новину самостійно — надсилайте її нам у фактчек-бот.