Відпочити в Карпатах з користю і емоціями: історії харків’ян, які не уявляють свого життя без гір

Карпатські гори – безмежний простір та чисте повітря. Такий собі «острівок релаксу» для любителів природи та майже фантастика для мешканця великого міста. Ми розпитали в молодих харків’ян про їхню любов до гір, взяли поради щодо подорожі та дізналися відповідь на запитання «Що ж такого особливого в тих Карпатах?»
Фотографії надав: Павло
Наші герої
Антон, 25 років, копірайтер, адміністратор знімального майданчика.
Діана, 24 роки, менеджерка партнерств.
Павло, 25 років, оператор-постановник, фотограф.
Гори – це ландшафт, який неодмінно приваблює туристів. Проте дуже часто постають складнощі у вирішенні питання «Як доїхати до Карпат?».
Тож існує кілька варіантів
1. Потяг «Харків–…»
Так, навіть потягів є не один варіант. Найпоширеніший спосіб: потяг «Харків–Рахів». Гарна новина полягає в тому, що з Рахова ви швидко дістанетеся потрібної місцини, проте сам потяг курсує майже добу, а ціни на квитки (якщо, наприклад, ви вирішите поїхати одразу після прочитання) стартують від тисячі гривень.
Фотографію надав: Павло
Другий варіант з потягами: інтерсіті «Харків–Київ». За п’ять годин і 400 гривень ви вже будете в столиці. А от логістика з Києва вже трохи складніша. Існує дуже багато рейсових автобусів (кожен вартістю приблизно 600 гривень) з різними пунктами призначення: від великих міст (Івано-Франківськ або Львів), з яких можна взяти ще один автобус чи машину, до малих містечок і селищ одразу до підніжжя Карпат.
Фотографію надав: Антон
Фотографії надав: Павло
– Діана
Я була в Карпатах двічі. Вперше була з наметом, це був табір, але добиралися потягом “Харків–Рахів”. Він не дуже зручний: мало місця, було спекотно і багато людей. Вдруге доїхала комфортніше: потягом до Івано-Франківська, а звідти вже автобусом.
– Антон
Дістатися в маленьке місто не так легко, як до Києва чи Львова, потяги, які можуть довезти ближче до гір інколи не дуже комфортні, тому обрав автобус. Їхали десь 10 годин з Києва, але це було вночі, тому було зручно. Єдиний момент – може бути незнайомий вам перевізник, як було в моєму випадку, але проблем не виникло.
2. Автівка – автостоп чи нон-стоп
Звісно, ще є варіант поїхати в Карпати машиною. За 15 годин це доволі легко зробити, якщо ви будете їхати своєю автівкою. Проте автостопом це може зайняти й добу, але ви заощадите щонайменше тисячу гривень.
3. Автобуси, блаблакари, літаки etc.
Третій логістичний варіант – це одразу сісти на автобус, а не шукати його з Києва чи інших міст. Ціна буде приблизно такою ж, як і у варіанті з потягами, проте є ймовірність, що це буде трошки швидше.
Також можна взяти мотоцикл і доїхати до гір, річок і лісу самостійно. Це трохи ризикованіше за звичайний потяг чи автобуси, але точно цікавіше. Складний рівень: велосипед :).
Ну, а якщо ви розумієте, що не маєте часу на дорогу, то можете скористатися літаком. Проте і так все одно буде зручніше доїхати до Івано-Франківська чи Львова. Ціна квитків стартує від 1 тисячі гривень.
Фотографії надав: Антон
– Павло
Я був у Карпатах багато разів. Якось ми з друзями їздили автостопом. Це прикольно, проте в нас був похід, тож з повними рюкзаками було не дуже зручно. Я люблю добиратися саме потягом “Харків–Рахів”, бо мені подобається, що ти просто 17 годин дороги спостерігаєш за пейзажами за вікном та ні про що не думаєш.
Відпочинок у Карпатах: нащо ті гори взагалі?
Кожен шукає щось своє у подорожах. Хтось у горах бачить містичність та загадку, хтось – місце енергії та сили, хтось хоче драйву і пригод.
Фотографії надав: Антон
– Павло
Карпати – це не дуже високі гори (звісно, залежить, з якими порівнювати). Тому багато людей їдуть туди заради лісів і туману. Я не люблю сонячну погоду, тому Карпати мене цим дуже потішили.
– Діана
Якщо людина без підготовки хоче підкорити якусь вершину (наприклад, Піп Іван, яка складніша за Говерлу), то може бути розчарована. Вперше – це не забава, бо ти просто не знаєш, на що очікувати. Але точно можна розраховувати на дивовижні горизонти – ти просто дивишся на гори і розумієш, який ти маленький проти них.
– Антон
Мої друзі туди їхали для духовного відпочинку та усамітнення, я більше – заради природи. Такого в Харкові не побачиш.
Відпочинок у горах: що взяти із собою, щоб вижити?
Звісно, це залежить від вашого способу відпочинку. Якщо ви бажаєте відкрити для себе магію карпатських чанів, то було б гарно не забути купальник. Якщо ваш варіант – активний відпочинок, то спорядження для альпінізму майже завжди можна орендувати чи теж взяти із собою. Також не забуваймо про стандартний набір: мініаптечка, засоби для гігієни, змінний одяг тощо. Проте, якою б не була ваша мета, думки наших героїв збігаються в одному: беріть теплий одяг.
Фотографії надала: Діана
Хоча максимальна температура там буває наприкінці липня – на початку серпня і зазвичай не перевищує 25 градусів, тому пекельного слобожанського літа можна не очікувати, проте якщо взяти тільки светри і термобілизну, то теж не буде дуже комфортно.
І пам’ятайте: що вище – то холодніше. Також у горах надзвичайно волого, тому дощовик буде дуже доречний.
Якщо ви збираєтеся жити в наметі, візьміть мінімальний набір для приготування їжі та саму їжу, яку можна приготувати на пальнику. Ну і намет зі спальником у цьому випадку краще не забути.
У дорогу можна взяти все те, що ви берете в будь-які подорожі: снеки, воду, поживні йогурти тощо. Окреме прохання від ваших майбутніх сусідів у потягу чи автобусі: не беріть варені яйця і копчену ковбасу. Дякуємо.
– Діана
Треба брати одяг для всіх умов, бо влітку вдень може бути спекотно, а вночі вже шалено холодно. Відповідно, варто взяти щось і для спекотної погоди, і для морозу.
– Антон
Я був там влітку, але погода вже була осіння. Треба забути про міське літо: Карпати – це вологі ліси, там часто холодно і багато дощів. Ще бажано прихопити трекінгове взуття і дощовик.
– Павло
100% треба брати теплі речі. Залежить від сезону, проте от наприкінці літа я не вгадав – взяв занадто легкі речі. Але там було дуже холодно, і я таки змерз.
Де знайти свій куточок?
Звісно, ви можете просто поїхати на популярний курорт і не задумуватися над деталями і плануванням мандрівки. Проте цей варіант на поверхні і, крім вашого бажання оригінальності, це може не сподобатися вашому гаманцю. Наприклад, мінімальна вартість туру для однієї людини на два дні без особливих зручностей становить 995 гривень. Середня ж вартість відпочинку «все включено» обійдеться в 4–5 тисяч гривень. Передусім ретельно сплануйте: ви хочете тихий чи активний, бюджетний відпочинок у Карпатах або ж «на широку ногу».
Однак є варіант і для екстремалів. Намет, лише ви та природа. Це найбюджетніший варіант, адже переважно не потрібно жодної оплати для встановлення намету. Людей з наметами в Карпатах більшає, проте навіть за умови оплати місця – це все одно буде найдешевшим відпочинком.
Існує безліч туристичних баз із будиночками, куди ви можете заїхати і далі вже ходити-бродити сусідніми селами, як самі цього забажаєте. Будиночок – це завжди затишно і тепло.
– Антон
Мій друг влаштовував ретрит, тож я доєднався до групи. У нас був будиночок, а навколо, крім гір, – ліс та озера. Пам’ятаю, як ми пів дня йшли до озера Ворожеська, але це було того варте.
– Діана
Я була в різних умовах в горах, але головна порада, якщо ви будете не в будиночку: окопайте свій намет. Бо якщо цього не зробити, то, скоріше за все, вас просто затопить водою. Мокрим буде намет, усі речі в рюкзаку, адже якщо дощ, то тільки рясний.
– Павло
У мене Карпати – це якось завжди історія походів. Першого разу ми з друзями зупинилися на Синевирі, потім був ще Чорногірський хребет. За розміщення намету платити не потрібно було.
Що робити, коли ти вже в Карпатах?
Якби тут не було безліч варіантів, то погоджуємось, їхати було б не потрібно. Ми лише запропонуємо тезово, що варто спробувати, а ви обирайте, що саме вам до смаку.
Фотографію надав: Павло
Фотографію надав: Антон
Фотографію надав: Павло
Фотографію надав: Антон
Знайомство з горами – підкорення вершин чи просто вивчення стежок. Активний відпочинок чи релакс. Погоджуємося, не дуже оригінально, але в Харкові ви цього зробити точно не зможете.
– Павло
Ми дуже багато ходили схилами, співали пісні під гітару, тож гори там не тільки для екстрим.
Не заблукайте в лісі. Букові праліси – це об’єкт спадщини ЮНЕСКО, який не має аналогів у світі; одна з найкрасивіших візитівок Карпат. Походити давніми стежками, подихати насиченим свіжим повітрям та набратися сил, але в жодному разі не розпалювати вогнище!
– Антон
Ви просто маєте піти до лісу. Бо коли ви так гуляєте, то випадково можете побачити чи несподіваний острівок цивілізації – сироварню чи молочарню з найсвіжішими продуктами та якусь місцеву мануфактуру, чи навпаки – зустрітися з коровами та вівцями, а також побачити тварин, що занесені до Червоної книги.
Позмагайтеся з річками. Не лижами єдиними. Екстремальний вид спорту – рафтинг – також доступний під час відпочинку в Карпатах. Найпопулярніші річки для цього заняття – Тиса та Черемош.
Споглядання за дикою, але милою природою. Окрім буйної зелені, чистих річок та скель ви ще можете побачити милих кіз, коней чи корівок та інших тварин.
– Діана
Ці гори не дуже важкі для підйому, але йти багато. Особливий момент, який можливий тільки там, – це під час перепочинку їсти лохину, яка росте буквально під ногами.
Чани. Це також легендарний спосіб релаксу, проте дуже часто люди не встигають ним насолодитися, тож краще плануйте їх на перші дні відпочинку.
– Антон
Тільки варто обрати місце з гарним краєвидом, наприклад, з видом на гори, бо саме тоді і тіло, і душа отримають відпочинок.
Гастрономічна пригода. Вже чули про сироварні та найсвіжіше і найсмачніше молоко? Що ж, в Карпатах ще є гриби, трави, мед, варення і, звісно, неперевершена кухня. Та пам’ятайте: не ненажера, а гастротурист.
Медитація та йога. Природа в цьому випадку ідеально доповнює подібні заняття.
Познайомитися з гуцулами. Етнографічні регіони України шалено відрізняються і це – наша сила. Нові музичні інструменти, відмінності у традиційному одязі, страви та навіть спосіб мислення – можна дізнатися слобожанам від гуцулів та, звісно, це шанс поділитися нашими «фішками».
Дуже багато будиночків-сироварень, можна і перепочити під час підйому на якийсь схил, і наїстися досхочу.
– Діана
Що вражає у Карпатах мешканців великого міста?
Зрозуміло, що карпатські гори зовсім не схожі на Харків. І кожен має свої очікування, коли їде вивчати, досліджувати та трохи пожити в нових умовах. Що ж сказали нам наші герої про свої враження:
Фотографію надав: Павло
– Антон
Особисто мене вразив величезний дикий ліс – я не великий фанат підкорювати вершини. Думаю, ще люди їдуть туди через колорит регіону.
– Павло
Це зовсім-зовсім інше, аніж велике місто. Думаю, люди недаремно туди їздять. Пересвідчився на власному досвіді: все, що показують в рекламах, пов’язаних з Карпатами, – правда. Найкрутіше, що ти маєш певні очікування, коли їдеш туди. Ти приїжджаєш і розумієш, що все саме так, як ти уявляв.
– Діана
Шалено чисте повітря. Від цього трохи починає боліти голова. Також дивовижна тиша, ти чуєш кожний шелест. Карпати настільки великі, що, здається, вони не мають кінця.
Асоціації – абстрактні та реальні
Підсумувати ми вирішили лаконічно: попросили кожного з героїв назвати три слова-асоціації з краєм мольфарів, справжності та природної сили.
Фотографії надала: Діана
– Антон
Прохолода, ліс та смачна їжа. Так, свіжі й натуральні продукти – це окремий вид карпатського задоволення.
– Діана
Перше – це хмари. Таке відчуття, що ти можеш їх торкнутися. Друге – чистота, свіжість. Чиста природа, чиста вода, бо дуже багато джерел і річок. Третє – взаєморозуміння. Бо з ким би ти не зустрівся, ти можеш потеревенити, тобі завжди допоможуть, це вже певна культура.
– Павло
Для мене Карпати – це спокій першочергово. Тому що, яка б не була погода, там тихо, спокійно і завжди можна перезавантажитись. Для мене це острівець спокою в нашій країні. Друге і третє – туман і затишок (що по-своєму синоніми), бо і того й іншого в Карпатах дуже багато.
Матеріал створено за підтримки МК «Галичина».
Карпатський йогурт «Галичина» не містить цукру, штучних ароматизаторів і барвників, натомість у складі тільки молоко та поєднання спеціальних заквасок.
98% сировини підприємство «Галичина» отримує з фермерських господарств. 40% молока – з Карпатського краю, а саме з Івано-Франківської та Львівської областей. Решта з Волинської, Тернопільської, Черкаської, Хмельницької, Вінницької областей.
Над проєктом працювали:
Координатор проєкту: Сергій Прокопенко
Креативний продюсер: Ярослав Устіч
Журналістка: Ганна Цьомик
Літературна редакторка: Олена Руда
Дизайнер: Максим Гармаш