пригоди

ВПЕРШЕ. УКРАЇНСЬКИЙ НЬЮ-ЙОРК

Сергій Прокопенко | 5 жовтня 2021

Український Нью-Йорк – містечко у Донецькій області. Це  історична назва, яку повернули 2021 року (раніше селище називалося Новгородське).

Нью-Йорк розташований за 10 кілометрів від окупованої Горлівки, неподалік лінія зіткнення – будівлі досі обстрілюють.

11 вересня 2021 року ворожі бойовики скинули бомби з дронів на Нью-Йорк, двох українських військовослужбовців поранили. Про це розповіли місцеві жителі, які були на фестивалі.

Нью-Йорський Літературний Фестиваль тривав два дні. Програма поділялася на блоки: дитячий та для поціновувачів літератури.

У межах фестивалю оголосили переможців конкурсу есе  «У пошуку справжніх історій».

Поетичні читання та літературні дискусії відвідали Галина Крук, Світлана Поваляєва, Ольга Поворозник, Олексій Чупа, Сергій Жадан. В історичній частині розповідали маловідомі факти.

Нью-Йорк заснували 1892 року як німецьку колонію на правому березі ріки Кривий Торець.

Зараз у Нью-Йорку мешкає приблизно 9000 людей. Головне підприємство – нафталіново-фенольний завод. Нині там працюює 600 нью-йоркців.

Поки з туристичних маршрутів: мозаїка, краєвиди на обрії, заправка і кафе «Нью-Йорк». Але...

У місті є квартал Соцмістечко з малоповерховою забудовою з пісковику. Камінь добували під час побудови місцевих шахт. Квартал має привітний і незвичайний вигляд як для індустріального містечка.

Найзручніше дістатися до Нью-Йорка автомобілем або електричкою з Краматорська та Констянтинівки.

Місцеві жителі досі знаходять згадки про Нью-Йорк на будівлях. Черепиця, таблички, німецькі скульптури.  Проте не все збереглося – з 1950 по 1991 усі згадки про історію міста жорстко затиралися СРСР.

У місті є історико-культурний центр «Український Нью-Йорк». Це поєднання краєзнавчого музею і водночас місце для роботи громадських ініціатив.

Літературний фестиваль, прогулянка містом та відвідування культурного центру – базовий список, що треба зробити в Нью-Йорку наступного року.