Укр

/

En

Атака на цивільних

Тизер

Документальний фільм, у якому Gwara Media досліджує тему воєнних злочинів та шукає відповіді, як відновити справедливість.

Документальний фільм

У фільмі присутні шокуючи кадри, тому нам довелось зробити обмеження 18+. Через це, його можна подивитись тільки на YouTube за посиланням вище. Дякуємо за розуміння!

Синопсис

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну місто Харків постійно зазнає атак російських військ. Навіть на 7-й місяць війни обстріли тривають щодня: в місті зруйнувано десятки житлових кварталів та вбито безліч цивільних громадян.

За даними Поліції Харківської області, 1 122 людини загинули на Харківщині внаслідок російської агресії станом на 30 серпня 2022, і ця цифра продовжує рости. Обстріли тривають. Те, що відбувається на окупованих територіях, — окреме велике питання.

Доступ до інформації та свідків подій за таких умов дуже обмежений через небезпеку. Ми маємо надію, що після деокупації міст та селищ докази скоєних злочинів будуть віднайдені, і це дозволить відновити справедливість.

Фільм «Атака на цивільних» досліджує правозахисну інфраструктуру, що працює над фіксацією військових злочинів в Харківській області та на окупованих територіях. Вбивства цивільних, руйнація будівель, зґвалтування, крадіжки, колаборанство, фільтраційні табори та фільтраційні процеси — неповний перелік речей, що опинились у фокусі.

Фільм має на меті зафіксувати злочини військових РФ проти цивільних в Україні та проаналізувати колективну травму, спричинену війною.

«Атака на цивільних» розповідає історії людей, що стали жертвами або свідками руйнацій, вбивств та катувань.Фільм також підіймає питання, що таке воєнні злочини, як правоохоронні органи та правозахисні організації взаємодіють, аби домогтися справедливості, та що чекає на винних.

Ми шукаємо відповіді на питання:
- Чи готова була до війни правоохоронна система?
- Якими були найстрашніші події, що їх зафіксували дієвці як воєнні злочини?
- Що треба зробити, щоб справедливість перемогла і злочинці були покарані?

Gwara Media — це медіа про соціальні зміни в Харкові та Україні. Сьогодні воєнні злочини та їх документування — важлива частина соціальних процесів, які ми висвітлюємо. Пропонуємо разом розібратись в цій страшній темі та зрозуміти, як можна допомогти борцям за справедливість.

Часті питання

Чому саме такий фільм?
Наша команда працювала у Харкові з перших днів війни. Ми шукали спосіб, у який регіональні журналісти можуть сприяти відновленню справедливості та наближати перемогу. Ми — цивільні особи, але з часом зрозуміли: наша команда й сама живе у суцільному воєнному злочині. Постійні ракетні обстріли, щоденні жертви та «прильоти» під час роботи лякали. Проте постало питання: чи є шанс на справедливість? Чи будуть покарані винні? Хто працює над цим і як їм допомогти? З цього ми почали роботу над фільмом і знайшли багато жахаючих історій, які не мають бути забуті.

Що було найскладніше в проєкті?
Ексгумація. Найважче було знаходитись на локаціях, де проводились слідчі дії. Дивитись на людей та на біль родичів — дуже важко. Але ще важче було обдумувати процеси: як так сталось, що у 2022 році українці ховають близьких на подвір’ї? Скільки сімей не побачать своїх рідних через дії армії рф? Чи існує справедливість? І загалом одне велике «ЯК?».

Коли злочинці будуть покарані?
В Україні судять полонених військових рф. Але, на жаль, немає жодних гарантій, що всі воєнні злочинці будуть знайдені й покарані. Міжнародний кримінальний суд розгляне 3-5 епізодів, що є найбільш кричущими. Національні суди займуться тими, хто гвалтує, вбиває.

Нюрнберзький процес після Другої світової — яскравий приклад того, як можна притягнути до відповідальності виконавців. В якому форматі це станеться з війною в Україні — сказати складно, але правозахисники сподіваються на трибунал.

Команда

Сергій Прокопенко

Автор ідеї, журналіст

Олексій Єрошенко

Режисер

Ярослав Устіч

Креативний продюсер

Світлана Рудюк

Менторка

Наші публікації

Чи відповідатимуть росіяни за скоєні воєнні злочини? Інтерв’ю з правозахисницею Truth Hounds

Читати

Хто і навіщо фіксує воєнні злочини російської армії? Розповідає Сергій Мовчан

Читати

Робота окружних прокурорів під час війни. Розповідає Олександр Ільєнков

Читати

Долучайся до спільноти

Ми розвиваємо спільноти підтримки соціальних змін в Харкові та Україні. Разом з тобою зможемо створювати важливі історії, захищати інформаційний простір та шукати правду.
Переломний момент – зараз.

Підтримай незалежне медіа – дай шанс якісній журналістиці.

Долучитися

Фільм створено у рамках програми Creators Fund, що є частиною проєкту MediaFit за підтримки Представництва ЄС в Україні та Європейської Комісії. DW Akademie разом із CFImedias і LRT English надають підтримку медіа-професіоналам Південної та Східної України.